1950-1970 yılları arasında Irak Türklerinde serbest şiir hareketi ve Türkiye ile ilişkileri
Free poem movement in Iraqi Turcoman between the years 1950- 1970 and their relationships with Turkey
- Tez No: 207265
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
1950- 1970 yılları arasında Irak Türklerinde serbest şiir hareketi ve Türkiye ile ilişkileri adlı çalışma; giriş kısmı ve yedi bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; 1950- 1970 yılları arasında Irak Türkmen Edebiyatı genel bir şekilde ele alınmıştır. Söz konusu edebiyatın teşekkül ve tekâmülünde rolü olan siyasi ve kültürel çalkantıları zikredilmiştir. Bu edebiyatın hem edebî ürünlerinden biri olan hem de çalışmanın konusu olan serbest şiir bu kısımda detaylı bir şekilde işlenmiştir. Birinci bölümde; Irak Türkmen Edebiyatındaki serbest şiirin ilerlemesinde büyük bir role sahip olan Salah Nevres'in hayatı kaleme alınmış, şairin1950?1970 yılları arasında yayımlanan beş şiiri tahlil edilerek aynı yıllarda yayımlanan altı şiiri de şiirlerine örnek gösterilmiştir. İkinci bölümde; Irak Türkmenlerinin yetiştirdiği kadın şaire ve yabancı dillere tercüme edilen şiirleriyle dünyada tanınan Nesrin Erbil'in hayatı yazılmış, şairin 1950- 1970 yılları arasında kaleme aldığı beş şiiri tahlil edilmiş ve şairin o denemdeki şiirlerine altı örnek verilmiştir. Üçüncü bölümde; Irak Türkmen Edebiyatçıları arasında ölçülü serbest şiirleriyle şöhret sağlayan Abdühalik Beyatlı'nın hayatı kaleme alınmış, incelenen döneme ait beş şiiri yedi şiiri tahlil edilmiş ve şairin o yıllarda gazete ve dergilerde yayımladığı şiirlerinden altı örnek verilmiştir. Dördüncü bölümde; Irak Türkmen Edebiyatı camiasında serbest şiirin temsilcilerinden biri olan Ata Bezirgân'ın hayatı yer almış ve üç şiiri tahlil edilmiştir. Beşinci bölümde; Irak Türkmenleri arasında kullandığı sade dil ve fikri yazıları ile tanılan Erşat Hürmüzlü'nün hayatı zikredilmiş, 1950- 1970 yılları arasında Kardaşlık dergisinde yayımlanan dört serbest şiirinden üçü tahlil edilmiş, birisi de bölümün sonuna eklenmiştir. Altıncı bölümde; şiirlerini atasözü ve deyimlerle süsleyerek anlam zenginliğine kavuşturan Nihat Akkoyunlu'nun hayatı hakkında bilgiler 197 verildikten sonra şairin üç şiiri tahlil edilmiş ve o dönem yayımlanan bir şiiri de örnek olarak yer almıştır. Yedinci bölümde; 1950- 1970 yılları arasında Kardaşlık Dergisi ve Beşir Gazetesi'nin çeşitli sayılarında şiirleri yayımlanan diğer Türkmen şairlerin şiirlerinden birer örnek verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study on free poem movement in Iraqi Turcoman between the years 1950- 1970 and their relationships with Turkey consists of introduction and seven chapters. In the Introduction, the Iraqi Turcoman Literature between 1950- 1970 is discussed in general. The political and cultural turbulences, which have played the role in the formation and development of the mentioned literature, have been mentioned. This literature?s free poem, which is both one of the literary works and is the subject of this study, has been examined in detail in this chapter. In the first chapter, the life of Salah Nevres, who has an important role in the development of the free poem in the Iraqi Turcoman Literature, has been told, and five poems, which have been published between 1950-1970, of the poet, have been analyzed and his six poems, which have been published in the same years, have been provided as the examples. In the second chapter, the life of Nesrin Erbil, who was the woman poet, grown up by Iraqi Turcoman and has been famous in the worldwide with her poems that have been translated into the foreign languages, has been told, and five poems, which have been published between 1950-1970, of the poet, have been analyzed and her six poems, which have been published during those years, have been provided as the examples. In the third chapter, the life of Abdühalik Bayatlı, who became famous among the Iraqi Turcoman of Letters with his poems with free rhythm, has been told, his five poems, seven poems during the examined period, have been analyzed and six poems, which have been published in the newspapers and magazines in those years, of the poet, have been given as the examples. In the fourth chapter, the life of Ata Bezirgan, who was one of the representatives of free poem in the Iraqi Turcoman Literature community, has been told and his three poems have been analyzed. In the fifth chapter, the life of Erşat Hürmüzlü, who was known between the Iraqi Turcoman with his simple language and assays on thought, has 199 been told, and his three of four poems, which have been published in Kardaş magazine between 1950- 1970, have been analyzed and one of them has been provided at the end of the chapter. In the sixth chapter, after the information on the life of Nihat Akkoyunlu, who provided the meaning enrichment in his poems by enriching them with the proverbs and idioms, has been given, three poems of the poet have been analyzed and his one poem, which was published in that period, has been given as an example. In the seventh chapter, the examples from the poems of Turcoman poets, whom their poems had been published in Kardaş Magazine and Beşir Newspaper between 1950- 1970, have been provided.