Maddi duran varlıklara ait türkiye uygulaması ve uluslararası finansal raporlama standartları açısından değerlendirilmesi
Turkish practices about property, plant and equipment and property, plant and equipment is examined in terms of international financial accounting standards
- Tez No: 207264
- Danışmanlar: PROF.DR. REMZİ ÖRTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Maddi duran varlıklar; mal veya hizmet üretimi veya arzında kullanılmak, başkalarına kiraya verilmek veya idari amaçlar çerçevesinde kullanılmak üzere elde tutulan ve bir dönemden fazla kullanımı öngörülen fiziki kalemlerdir. Maddi duran varlıklar, işletmenin toplam varlıkları içerisinde önemli bir yer tutarlar ve bu nedenle finansal durumun belirlnmesinde büyük öneme sahiptirler. Bu çalışmanın amacı, işletmeler açısından önemli bir varlık grubunu oluşturan maddi duran varlıklara ait Türkiye uygulamalarının Türk Ticaret Kanunu, Sermaye Piyasası Mevzuatı ve Vergi Usul Kanunu açısından incelenmesi, bunun yanı sıra Uluslar arası Finansal Raporlama Standartları ile yapılan düzenlemelerin mevcut uygulamalarla karşılaştırmalı olarak irdelenmesidir. Bu kapsamda öncelikle maddi duran varlıklar hakkında genel bilgiler verilmiştir. Türkiye uygulamaları açısından bakıldığında, her bir düzenleme itibariyle maddi duran varlıkların maliyet bedelinin belirlenmesi, yeniden değerleme ve amortisman uygulamaları incelenmiştir. Uluslar arası Muhasebe Standartları açısından ise, sayılan konulara ilave olarak maddi duran varlıklarda değer düşüklüğü, gelir vergilerinin etkileri, maddi duran varlıkların bilanço dışı bırakılması ve maddi duran varlıklarla ilgili olarak finansal tablolarda yapılacak açıklamalara yer verilmiştir. Sonuç olarak, birbiriyle örtüşmeyen uygulamalar nedeniyle muhasebeleştirme sürecinde karmaşık uygulamaların ortaya çıktığı, dolayısıyla uygulamada standardizasyonun sağlanması gerektiği, böylece finansal tabloların uluslar arası alanda geçerlilik kazanacağı söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Property, plant and equipment are tangible items that are held for use in the production or suply of goods and services for rental to other or for administrative purposes and are expected to be used during more than one period. Property, plant and equipment have major importance within the total assets of companies and thus they are very significant in the determination of financial analysis. The objective of this study is to examine Turkish practises of property, plant and equipment in terms of Turkish Trade Code, Capital Market Code and Tax Procedural Code as well as comparative analysis has been made between the current application and international financial accounting standards. For this purpose property, plant and equipment is generally examined. In terms of Turkish practices measurement of cost, revaluation and depreciation are examined. In terms of international financial accounting standards, in addition to those subjects, fair value, impairment, income taxes, derecognition, disclosure for each class of property, plant and equipment are examined. Consequently, it is possible to say that there are complex practices in the process of recognition because of different practices, and so there must be standardization thus financial statements will be valid in the international area.