Dış politika aracı olarak tanıtım: Abd dış politikası ve hollywood örneği
Promotion as a factor of foreign policy: Usa foreign policy and hollywood example
- Tez No: 207271
- Danışmanlar: PROF. DR. REFET YİNANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZETDevlet olgusunun gücü ve etki alanı düşünüldüğünde, devletlerin uluslararası arenadaki davranışlarını etkileyen dış faktörler, davranışlarını belirleyen gelenek ya da içgüdüleri ve etkinlik kapasiteleri tarihin her döneminde önemli bir inceleme alanı olmuştur.Devlet merkezli sistem düşünüldüğünde son 200 yıl adeta devletler tarihi şeklindedir. Devlet yapıları, nitelikleri ve hatta tanımları tarihsel koşullara göre değişmiştir. Aynı şekilde devletlerin dış politikaları ve unsurları da farklılıklar göstermiştir. Devlet olgusunun önemli bir boyutunu, onun mevcut amaç ve nitelikleriyle yön bulan dış politikalarıdır.Soğuk savaş sonrası dönem devletlerin dış politikalarında yeni bir dönüşümü beraberinde getirmiştir. Özellikle küreselleşme süreci (ekonomik, siyasal, kültürel anlamda), tek kutuplu siyasal sistem gibi unsurlar uluslararası ilişkilerdeki devlet olgusu ve onun rolüne ilişkin yeni tartışmaları beraberinde getirmiştir. Söz konusu tartışmalardan belki de en önemlisi, devletlerin uluslararası sistemdeki tek (unique) aktör olma özelliklerinin sorgulanmasıdır. Bu sorguyla beraber devletlerin günümüzdeki dış politika uygulama ve kararlarının nelerden etkilenebileceği konusu sıkça gündeme gelmektedir.Çalışmanın kapsamı bağlamında; daha doğru bir zeminde değerlendirmeler yapabilmek için, dış politika, ulus devlet ve uluslararası ilişkilerde aktör kavramlarına değinilmiştir.Devletlerin toplum, birey ve kurumlarıyla olan ilişkilerini açıklamada kullanılan politika kavramı, devletlerin uluslararası sitem ve diğer siyasal birimlerle olan ilişkilerini açıklamada ise dış politikadan faydalanılmaktadır.Ancak dış politika olgusunu incelemeden önce devlet ya da ulus devlet kavramının netleşmesi gerekmektedir. Çünkü, çalışmanın genelinde tartışılacak konulara yön vermiş olan ulus devletin felsefesi ve amaçlarıdır.Bu değerlendirmeler temel olarak, geleneksel dış politika ve uluslararası politika yaklaşımlarını yansıtmaktadır. Ancak, günümüzde siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler disiplinleri; daha farklı alanları da incelemeye başlamışlardır. Siyasette post modern yaklaşımlar, iletişim teknolojileri ve küreselleşme gibi faktörler dış politika kavramının inceleme alanını faklılaştırmıştır. Bu olgulardan biri de `'tanıtım'' kavramıdır. Kamuoyunu etkilemek, politik kararlara meşruiyet kazandırma amaçlı olarak tanıtım ve iletişim faaliyetleri önem kazanmaktadır. Dünya siyasetinde ise bu sürecin belki en önemli uygulayıcısı ABD'dir. Hollywood filmlerindeki senaryo kurguları, karakterlerde işlenen temalar ve benzeri tüm süreçler ABD'nin dünya süper gücü olma rolüne hizmet eder niteliktedir. Bu çalışmada; dış politika süreçlerine farklı bir açıdan bakılarak dış politika ve tanıtım ilişkisi, ABD dış politikası ve Hollywood örneğinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEJDER, Ebru. Promotion As a Factor Of Foreign Policy: USA Foreign Policy and Hollywood Example, Master, Ankara, 2007.As it comes to considering the power and the effect of the state concept, the foreign factors affecting the states attitudes within the international arena, the traditions and instincts defining these attitudes and their capacities have been a significant field of investigation throughout every historical period.When state centered system is thought the last 200 years is somewhat illustrated as history of sates. Their state structures, qualification and even their definitions have changed according to the historical conditions. Likewise foreign policies and factors have also displayed differences . These foreign policies are the ones which find their path with the aim and qualification of the state concept.The period after the cold war has brought together the alteration is their foreign policies. The globalization in particular has brought together the new discussions related to the one oriented political system affecting the states? concept in international relations and the role of this concept.The most outstanding one in these argument is questioning the properties states? being the unique actors in international system.Together with this, states? present application of foreign policies and decision and the factors affecting these have been in consideration. With the aim of making evalutions in the concrete basis, the concept `?actor?? has been referred to in foreign policy, relations and national state.The conceptb `?policy?? is used to express the states? relation to society with its individual citizen and institution while foreign policy is used for defining the states? relations with the international system and other political units.Nevertheless before searching fort eh idea `?foreign policy?? we have to calarify what is `?state?? or what is `?national state?? Since, in the perspective of the study it is the philosophy and the prospects of `?national state?? that will direct the subjects to be discussed.These considerations mainly reflect the conventional foreign policies and international political attitudes. However, today political sciences and international relations disciplines have also started to research more different areas.The factors as post modern attirudes in `?policy??, communication technologies and globalization have altered the research area of `?foreign policy concept??. One of these aspects is `?promotion?? to affect the public opinion to realize the political decision, the promotion and comminication activities aiming these have gained importance. The most outstanding applicant of this process in `?The World Policy?? is probably the USA.The script fictions in Hollywood films, the themes subjected in characterization and all similar prcesses are in the quality of serving the USA to her being the super power.In this study, viewing the foreign policy process from a different aspect the promotion in relations to foreign policy is worked on the USA foeign policy and Hollywood Example.