Kitle sporunun teşviki açısından tesis politikaları: Kırıkkale uygulaması
- Tez No: 20731
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Çünümüz gelişmiş toplumlarında kitle sporu teşvik edilmekte, sporun kitlelere yayılması ve herkesin spora katılımının sağ lanması hedeflenmektedir. Kitle sporu ve spor tesis politikaları bir çok gelişmiş toplumda olduğu gibi ülkemizinde spor politikası durumundadır. Kırıkkale araştırmamızda spor tesisleri politikaları ve yatırımlar ülkemiz bütünüde göz önüne alınarak değerlendiril mektedir.Ülkemizin spor tesis politikaları ve öncelikli spor branşları tespit edilmiş daha sonra Kırıkkale îli örnek alınarak yörenin sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik özellikleri araştırılmış spor yatırımları ve spor faaliyetleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Tezimizin ikinci bölümünde Kırıkkale'de spora ve spor branş larına eğilimler öncelikle spor branşları ve bu branşlar ile çeşitli eğilim parametreleri arasında anlamlı ilişkiler ku rulmaya çalışılmaktadır. Kırıkkale halkının yaş, cinsiyet, eğitim, sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik yapı özellikleri gibi unsurlar bakımından spora ilgisi ortaya konulmaktadır. 54-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, in developed societies sport has been spreading in mass of people. In other words »participation of everyone in sport activities has been making progress. Out state politics in mass of people's sport and sport institutes have been developed just like the other countries In first, the interests and tendencies of people should be understood. Then priorities dealing with branches and institutes. In sport activities must be evalvated attentively. This evalvation has been done in Kırıkkale research(Socio- cultural and Socio-Economic )about investments regarding with sport institutes. In the second part of our thesis, in Kırıkkale, tendencies to sport branches and priorities have been shown in details. The social structure, regarding with (age, sex, education, socio-cultural and socio-economic )has been clearly seen in our Kırıkkale research..*c 155