Yaşam ve çalışma değerlerini etkileyen faktörler 'Süleyman Demirel Üniversitesi öğrencileri üzerine bir araştırma'
The factors affecting life and work values 'study on Suleyman Demirel University students'
- Tez No: 207326
- Danışmanlar: DOÇ. İLKER HÜSEYİN ÇARIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalısma, Süleyman Demirel Üniversitesi Ögrencilerinin yasam ve çalısma degerleri profillerinin demografik degiskenlere göre farklılık gösterip göstermedigini saptamayı hedeflemektedir. Arastırmanın yasam degerleri hakkındaki teorik kısmı, Maslow, Rokeach, Hofstede, ve Schwartz'ın deger teorilerinden olusmaktadır. Çalısma degerleri kısmı slam, Protestan, Marksist, Hümanist teoriler ve diger teorilerden olusmaktadır. Çalısmanın evreni, Süleyman Demirel Üniversitesi bünyesindeki bes fakülteden alınan toplam 6oo ögrenciden olusmaktadır. Arastırmanın anketi için iki ölçek kullanılmıstır. Çalısma degerleri ölçegindeki ifadeler Protestan, slam, Hümanist, Marksist, Bos Zaman, Varlık ve Örgütsel çalısma ahlaklarına ait düsüncelerden olusmaktadır. kinci ölçek olarak da Güngör'ün yasam degerleri ölçegi kullanılmıstır. Öncelikle her iki ölçege temel bilesenler analizi uygulanmıstır. Sonuçta, çalısma degerleri dört, yasam degerleri ise üç faktör altında toplanmıstır. Daha sonra bu faktörler seçilen demografik degiskenlerle test edilmistir. Analizlerde, bagımsız t testi, tek yönlü varyans analizi ve faktör analizi yöntemleri kullanılmıstır
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the life and work values profiles of the students of Suleyman Demirel University according to demographic variables whether it changes. The theory part of the research about life values is consist of Maslow, Rokeach, Hofstede and Schwartz Value Theories. The part of work values is consist of the theories about Islam, Protestant, Marxist, Humanist and the other theories. The domain of the research is 600 students from five different faculties of Suleyman Demirel University. Two scales were used for questionnaire of the research. Work values scale is consist of the expressions from Protestant, Islam, Humanist, Marxist, Leisure, Wealth and Organizational concepts belong working ethics. Gungor?s Life Values scale was used as a second scale. First, the principal component analyses was applied both scales. As a result, the work values could be collected in four factors and the life values could be collected in three factors. Later, these factors were tested with the demographic factors which were chosen. At the analyses, independent sample t test, One Way Anova and principal component analyses methods were used.