Platon'un İdeaları İle Whitehead'in Ezeli Objelerinin Ontolojik Bağlamda Karşılaştırılması
A Comparison of Plato's Ideas and Whitehaed's Eternal Objects in Context of Ontology
- Tez No: 207332
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEVLÜT ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Platon'a kadar olan felsefi sorunlar temel olarak iki ana sınıfa ayrılır. Bunlardan ilki kendisine olusu temel alırken ikincisi ise kendisine sürekliligi temel almıstır. Platon'a gelindiginde yapılan sey, olusun ve sürekliligin anlamlı bir bütün içinde birlestirilmesidir. Böylelikle Platon bize varlık, bilgi ve deger alanlarını bir birlik ve bütünlük içerisinde ele alma imkânı vermistir. Platon'un bu sentezi düsünce tarihinde baskın bir rol oynamıs ve onu etkin bir konuma yerlestirmistir. Onun bu etkinligini Whitehead, `bütün Avrupa felsefesini Platon'a düsülmüs dipnotlar' olarak göstererek net bir biçimde ortaya koymustur. Platon'un etkin bir rol oynadıgı bu akımda Whitehead, Platonizm'i yeniden canlandıran bir düsünür olarak, önemli bir yere sahiptir. Bu noktada Whitehead'in en temel problemi, Platon'da oldugu gibi sürekli degisen evrendeki degismeyen unsurları çözmek olmustur. Onun bu amacını en iyi biçimde ?benimle kal, çabuk çökmektedir aksam? sözünde buluruz. Bu açıdan bakıldıgında Platon ve Whitehead, çözmeye çalıstıkları problemler açısından, kader arkadasıdır. Biz de bu çalısmamızda, Platon sistemi içerisinde söz konusu problemi çözmeye yönelik olarak ortaya konulan idealar ile Whitehead'in sistemi içerisinde degisim ve süreklilik arasındaki uzlasıyı saglamada önemli bir yeri olan ezeli objeleri karsılastırdık.
Özet (Çeviri)
Philosophical issues are mainly divided into two categories till Plato. The first one is based on existence, while the second is based on continuity. When it comes to Plato the issue is the combination of existence and continuity in a meaningful way. In this way Plato gives us the opportunity of considering existence, information and value fields in unity and integrity. Plato?s this synthesis has an important role and place in idea history. Whitehead suggests Plato?s importance clearly by showing `the whole Europe philosophy as footnotes to Plato?. Whitehead has an important place in this movement in which Plato has an essential role, because Whitehead revives Platonism again. In this point Whitehead?s the most basic problem is to solve the unchangeable elements in the universe changing constantly like Plato. We find his goal in these statements very well: ?Abide with me, Fast falls the eventide?. Plato and Whitehead are fate friends if we look at the problems they try to solve. In this study we compared the ideas suggested to solve the problems in Plato?s system and eternal objects which have an important place for reaching an understanding between change and continuity