Platon'da varolma ile idea arasındaki ilişki ve yeni Platoncu yorumu üzerine bir karşılaştırma
A comparison on the relationship between 'being' and idea in Plato and its neo-platonist interpretation
  1. Tez No: 518495
  2. Yazar: FADİME ERCİYES ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Platon'un idea öğretisinin Yeni-Platonculukta ve Ortaçağ felsefesinde yapılan yorumu soruşturulmuştur. Bu amaçla Platon'un İdealar Kuramı'nın ontolojik ve epistemolojik bağlamda ne anlama geldiği Platon'un temel eserleri üzerinden ortaya konulmaya çalışılmıştır. Platon'un ontolojik ve epistemolojik nedenler olarak ele aldığı idealar Ortaçağ Platonculuğunda meydana geliş ya da yaratılışın nedensel açıklanması bağlamında ele alınmıştır. Bu amaçla çalışmanın Giriş bölümünde Plotinos ve Augustinus, Erigena, Anselmus gibi kimi Ortaçağ Platoncuları tarafından Platon'un idealar öğretisinin nasıl yorumlandığı gösterilmiştir. Çalışmanın Birinci bölümünde Platon'un idealar öğretisinin tarihsel dayanakları ve ontolojik zemini ortaya konulmuştur. Bu bağlamda Platon'un varlık görüşü ile kozmolojisi ele alınmıştır. Başka bir deyişle idea ve duyulur varlıklar arasındaki ontolojik ilişki sorgulanmış, ardından evrenin meydana gelişi üzerine Platon'un düşünceleri ortaya konulmuştur. İkinci bölümde ise Platon felsefesinde idealar bilginin temelleri olması bakımından ele alınmış ve idealar ile duyulur varlıklar arasındaki epistemolojik ilişki sorgulanmıştır. Bu bağlamda Platon'un bilgi görüşleri üzerine yazılmış özellikle Menon, Devlet ve Theaitetos gibi kimi çeşitli eserlerine bakılmıştır. Sonuç bölümünde ise Platon'un idealarını bilinme ve var olma ilkesi olarak ele almak yerine bir oluş açıklamasında şeylerin meydana gelme ilkesi olarak ele almanın ne gibi mantıksal hatalara yol açtığı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the interpretation of Plato's theory of ideas in Neo-Platonism and Medieval Philosophy is inquired. For this purpose, Plato's theory of ideas in terms of ontological and epistemological contexts is discussed through his main works. The ideas which are regarded as ontological and epistemological reasons by Plato are dealt with in the context of casual account of becoming or creation in the Medieval Platonism. For this purpose, in Introduction, it is considered how Plato's theory of ideas has interpreted by Plotinus and some Medieval Platonists such as Augustine, Erigena and Anselm. In the first part of this study, the historical basis and ontological grounds of Plato's theory of ideas are presented. In this context, Plato's ontology and cosmology is discussed. That is to say, the ontological relationship between ideas and sensual beings was discussed, and then Plato's thoughts on becoming of cosmos are introduced. In the second part, ideas are considered in terms of basis of knowledge in Plato's philosophy and the epistemological relation between ideas and sensual beings is inquired. In this context, the various works which are written on knowledge by Plato, such as Meno, The Republic and Theaetetus are reviewed. In the conclusion, it has been attempted to put forth what kind of logical faults can arise in considering Plato's ideas as the principles of things to come into being within an account of becoming instead of as the principles of being and knowledge.