Balkan politikasında Arnavutluk (1912 Sonrası)
Albania in Balkan politicy (After 1912)
- Tez No: 207333
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TİMUÇİN KODAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Balkanların anahtar ülkesi olarak adlandırılan Arnavutluk, konumu itibariyle yüzyıllar boyunca Adriyatik kıyılarında hep saldırılara karşı koymuştur. Yunanlılar ile birlikte Balkanların en eski toplumu olan Arnavutluk'un kökenleri M.Ö. 600'lü yıllara dayanmaktadır. Avrupa'nın geçit yolları üstündeki stratejik konumu Arnavutluk'un sırasıyla Romalılar, Alanlar, Vizigotlar, Hunlar, Avarlar, Islavlar, Bulgarlar, Bizanslılar, Sırplar ve Sicilyalı Normanların işgaline uğramasına yol açmıştır. Roma İmparatorluğu'nun 395 yılında ikiye bölünmesi ile Doğu ve Batı İmparatorlukları arasındaki sınır Arnavutluk bölgesinin tam ortasından geçmiştir. Arnavutluk'un gelişmesi ve stratejik önemi bu şekilde artmıştır. 1517 yılından 1912 yılına kadar Osmanlı İmparatorluğu himayesi altına giren Arnavutluk. Balkan ayaklanmasını fırsat bilen aydınların liderliğinde 28 Kasım 1912 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Sınırları da 10 Temmuz 1913 tarihinde yapılan Londra Konferansı'nda belirlenmiştir. 28 Kasım 1912 tarihini bağımsızlık günü olarak gören Arnavutluk'un talihi 1944 yılına kadar tarihinde olduğu gibi devam etmiştir: yine işgaller, yine boyunduruk altına girmeler. Enver Hoca'nın 1944 yılından 1985 yılına kadar devam edecek olan dönemi ile Arnavutluk silkinecek, mücadele edecek, dostlar kazanacak ve siyasi örgütlere girecektir. Güçsüz ekonomisini güçlendirmek, güvenlik duygusunu geliştirmek düşüncesi 1944-1978 yılları arasında Arnavutluk'u sırasıyla Yugoslavya, Sovyetler IV Birliği ve Çin ile dostluklar kurmaya, antlaşmalar yapmaya götürmüştür. 1978-1985 yılları arası ise Arnavutluk'un yalnızları oynadığı bir oyundur. Günümüzde demokratikleşme hareketi ile siyasal yakınlaşmalar içerisine girmek isteyen, ekonomik ve kültürel anlamda gelişmek isteyen, komşu ülkeler ile sorunlarını çözmek isteyen bir Arnavutluk var karşımızda. Yunanistan ile Kuzey Epir, Omania ve Çamerya Arnavutları, Kosova, Makedonya ve Karadağ ile azınlıklar sorunları ile mücadele eden Arnavutluk için bu bölgelerde yaşayan Arnavut nüfusu bir araya getirerek Büyük Arnavutluk projesini hayata geçirmek beyinlerde yatan bir idealdir. Arnavutluk, kendine has yapısı ile Türkiye'de yaşayan Arnavutlar, Yugoslavya'da yaşayan Türkçe konuşan Arnavutlar ve ortak tarihi geçmişi ile Türkiye'nin dış politikasına olumlu ve olumsuz etkilerde bulunmaktadır. Türkiye için Balkanlarda kilit noktada bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Albenia which is regarded as like a key country of Balkans has always withstood on the onset of the enemy on the coast of Adrian Sea for ages concerning of its position. The roots of Albenia which is the oldest society ?with the Greeks- of Balkans go back to B.C. 600. That its strategic location through Eorope?s road caused Albenia to be invaded several times by ?in chronological order- Romans, Alans, Vizigots, Huns, Avars, Slavs, Bulgarians, Byzantines, Serbians, and Sicilian Normans. Because of the devision of Roman Empire inti two in 395, the border line between the East and West Empires, passed right through the middle of Albenian area. That increased its strategic importance and Albenia has developed more and more. Albenia which was granted asylum in Ottoman Empire between 1517-1912, declared its independence on 28th November 1912 with the leadership of the literati who took the advantage of Balkan rebellion. Its borders were defined in the Conference of London held on 10th July 1913. The luck of Albenia which accepted 28th November 1912 as the `date of independence? went on the same as it was untill 1944, invensions, political asylums, etc. With the era of Enver Hoca longed from 1944-1985, Albenia would shake itself, defend itself, make friends and join some political organisations. The idea of strenghtening its weak economy and to improve the feeling of safety took Albenia to make friends with ?in chronological order- Yugoslavia, The VI Soviet Union and China and to make pacts with them between 1944-1978. However, the years between 1978-1985 was just a gam efor Albenia to play the lonely. Today we see Albenia as a country that demand to have political approachment with others through its democratic movements, develop in terms of cultural and economycal ways and solve its problems with neighbour countries. It is an ideal of Albenia to bring together the Albenians living as minorities and cause problems for Albenia in Greece and North Epir, Omania and Cameria, Makedonia and Montenegro, and to implement the project of `Great Albenia?. Albenia with its peculiar constitution has positive and negative effects on the Albenians living in Turkey, the Albenians living in Yugoslavia but speaking Turkish, and on Turkey?s foreign policy. It stands as a key point in Balkans in terms of Turkey.