İslam hukukunda gönderme (atıf) teorisi
The renvoi in the Islamic law
  1. Tez No: 207331
  2. Yazar: YILDIZ DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TALİP TÜRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalısmanın amacı, Devletler Özel Hukukunun üç temel kısmından birini olusturan Kanunlar htilafı sisteminde göndermenin tanımlanmasıdır. Bu nedenle, göndermenin unsurlarının neler oldugunun, hangi durumlarda ve ne sekilde gerçeklestirildiginin tespit edilmesi sureti ile slam Hukukunda gönderme teorisinin imkanı meselesi ele alınacaktır. Gönderme, yabancı unsurlu olarak nitelendirilen hukukî ihtilaflarda söz konusudur. Yabancı unsurlu ihtilaflarda, ihtilafa taraf olan hukuk sistemlerinden hangisinin uygulanacagı, baglama kurallarından hareketle tespit edilir. Bunun neticesinde yetkili görülen yabancı hukuka gönderme yapılır. Yabancı unsurla kastedilen, bir ülke devletine nispetle diger ülke vatandaslarının bir ihtilafa taraf olması, ihtilaf konusu seyin yabancı ülkede bulunması, ihtilafa neden hukukî eylemin yahut sonuçlarının burada gerçeklesmesidir. Gönderme kanunlar ihtilafı kuralları ile gerçeklestirilir. Göndermenin yetkili yabancı hukukun kanunlar ihtilafı kurallarına yahut iç hukuk kurallarına yapılmasına ya da yetkili hukukun baska bir hukuk sistemini yetkili görüp buraya gönderme yapmasına baglı olarak gönderme çesitleri ortaya çıkmaktadır. ç hukuk kuralları ile milletlerarası nitelikte gönderme gerçeklestirilemez. Uygulanma alanını özel hukuk ihtilaflarının olusturdugu gönderme, ihtilafa taraf olan ülkeler arasındaki negatif yetki ihtilaflarına baglı olarak ortaya çıkar. slam Hukukunda göndermenin varlıgı, yabancı ülke hukukunun yetkili görülüp, ihtilafın hallinin bu ülke hukukuna bırakılmasına baglıdır. Gönderme neticesinde yetkili yabancı hukuk, ihtilafın getirildigi mahkeme tarafından uygulanmaktadır. Buna karsılık slam mahkemesinde slam Hukukundan baska bir hukukun uygulanmayacagı ilkesi kabul edilmistir. Göndermenin amacı, ihtilafla en sıkı iliski içerisinde olan hukukun tespit edilmesi suretiyle, adâletin saglanmasıdır. slam Hukukuna göre, yabancı unsurlu olsun ya da olmasın herhangi bir hukukî ihtilafa uygulanacak en adil hukuk slam hukukudur. Yapılan göndermenin kamu düzenine aykırı olması halinde yabancı hukukun uygulanmasından vazgeçilir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the description of renvoi, which is the one part of the private international law, that is formed by three parts. It will be searched that what are the elements of the renvoi, when and how it is used and the possibility of the renvoi theory in the slamic law. Renvoi is used in conflict laws that is described foreign element conflict. At the foreign element conflicts, connect rules are used in the choice of law rules to be applied. Eventually the renvoi is referenced to authorized foreign law system. The meaning of the foreign element is that other country?s countryman to be in favor of a conflict in the country or something that is in the foreign country or a legal act or it?s results are occured in a foreign country. Renvoi is performed by conflict laws rules. Kinds of renvoi are formed according to either referncing to the renvoi to the authorized foreign law?s conflict laws rules or to domestic laws rules or in the condition in which authorized law consider another law system as authorized and reference to there. International quality renvoi is not occured with domestic law rules. The renvoi, that?s practice area is formed by conflicts of private international law, is brought out according to negative authority conflicts between the law systems accord with the conflict. The existence of the renvoi in the slamic law connect with the choice of foreign applicable law to solve the conflict. At the end of the renvoi , authorized foreign law is applied by the law court where the conflict was brought in. In contrast to this, the principle that is any another islamic law wont be applied in Islamic court, is accepted. The aim of the renvoi is providing of the justice by detecting the law which is the deepest relationship with the conflict. According to Islamic law no matter if it contains foreign element or not, the most equitable law to apply to any legal conflict is Islamic law. In a condition, in which the referenced renvoi contrary with the order puplic, the application of foreign law is cancelled.