Kamu mali karar alma süreçlerinin etkinliği ve iç denetim fonksiyonu
The efficiency of public financial decision making process and internal audit function
- Tez No: 207339
- Danışmanlar: Y.DOÇ. İBRAHİM ATTİLA ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmanın amacı, kamu mali karar alma süreçlerin de iç denetim fonksiyonunun etkin kullanılmasında dikkat edilmesi gereken unsurları ortaya koymaktır. Bu bağlamda, Türkiye'de 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile uygulama alanı bulan iç denetim fonksiyonuna yönelik düzenlemeler değerlendirmeye alınmaktadır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde mali karar alma süreçlerinin tarih sel gelişimi, çevresi, aşamaları, temel bileşenleri ve siyasi, teknik ve kurumsal süreçlerindeki kısıtları h akkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, kamu mali karar alma süreçlerinin etkinlik arayışlarında değişimin yönü ve değişim araçları açıklanmış, ardından denetim hakkında bilgi verilmiştir. Bu kısımda, uluslararası örgütler tarafından yapılan çalışmalar a da değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Türkiye'de mali karar alma süreçlerinin etkinleştirilmesi arayışları ele alınmıştır. Bu sebeple, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'nun getirdiği yeni düzenlemele r hakkında genel bilgi verilmiştir. Ardından Türkiye'deki iç denetim fonksiyonuna yönelik düzenlemeler değerlendirilmiştir. Son bölümde ise çalışmanın konusu ile ilgili sonuç ve önerilere yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is that explain that elements which require being careful in using internal audit function efficiently in public financial decision making process. In these purpose regulations about internal audit function which are applied by the Public Financial Management and Control Act 5018 is evaluated. The study is consist of four parts. In the first part of the study general information is given about public financial decision making process? historical evolution, enviroment, stages, compone nts and it?s constraints on the political, technical and instituonal process. In the second part of the study direction of evolution in public financial decision making process and evolution means are explained, than, internal audit fuction is evaluated as a part of financial control . In the third part search of efficiency in public financial decision making process in Turkey. So, basic regulations which are occured in Public Financial Management and Control Act, than, regulations about internal adit function are evaluated. And in the final part , Consequence and Suggestions about the subject of these sudy is mentioned.