İbn Sina'da peygamberlik
Prophood in Avicenna
- Tez No: 186957
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRANİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
İbn Sina'ya göre, toplumsal hayatın belli bir düzen içerisindesürekliliğinin sağlanabilmesi, adaletin toplumda hakim olması ve insanlarınbarış içerisinde yaşaması için peygamberlere ihtiyaç vardır.Peygamber üstün bir akıl, sezgi, muhayyile ve hareket ettirici gücesahiptir. O, beşer sınıfının en üstünüdür. Peygamberû akıl, doğuştan saf vetemizdir. İnsanın sahip olabileceği en üstün akıldır. Bu yüzden faal akıl iledoğrudan temasa geçebilir. Bu temas, vahyi mümkün kılar. Vahiy,?peygamberin aklına faal akıldan bir akış? tır. İnsanlarda bilginin meydanagelmesinde faal aklın yardımı vardır. Bu anlamda, filozoflar da faal akıllairtibat kurarlar. Ancak, onların bu yolla elde ettikleri bilgi vahiy değildir.Peygamber, içerisinde yaşadığı toplumun anlayabileceği dille hitap eder.Herkesin ilahi hikmeti aynı düzeyde kavraması beklenemez. Peygamberin vahyi,bazı sembol, rumuz vb. anlatım şekilleri ve çeşitliliğiyle muhataplarınınanlayabilecekleri şekilde ifade etmesi gerekir.Peygamberin önemli görevleri vardır. Öncelikle Allah'ın mükemmelsıfatları, O'na inanmanın gereği, öldükten sonraki ahiret hayatı hakkındabilgiler vermelidir. Onlar, mutluluğu elde etmeyi arzu eden ve buna uygundavranışta bulunanları müjdelemek, tebliğ edilenlere karşı gelen ve hatada ısraredenleri uyarmak durumdadır.Peygamber her zaman diliminde mevcut olmayacaklarından, onlarınkoydukları kurallar, yaptıkları faaliyetler insanların mutluluğu içinpeygamberlerden sonra da devam ettirilmelidir.İbn Sina, peygamberlikle ilgili görüşlerinde kendisinden öncekidüşünürlerden kısmen etkilenmekle birlikte, konuya önemli bir felsefû açılımkazandırmıştır. Peygamberlik meselesinin filozof tarafından İslâm Felsefesiçatısı altında ele alınmış olması, İslâm Felsefesinin özgün bir felsefe olmasınaolumlu katkı sağlamıştır. O, peygamberlik hakkındaki görüşleriyle akılla imanı,dinle felsefeyi uzlaştırmaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
According to Avicenna, prophets are necessary so as to providesustainability of the social life in a certain order, to achieve social justice in allthe strata and to live in peace with the all people.Prophets have a supreme reason, intuition imagination and power tomove. They are the supreme beings of all mankind. Reason in prophets isinnately free of errors, and thus being pure. Hence, they can easilycommunicate with the active mind. Via this, it is possible for them to getrevelations. Revelation is a kind of flow from the active mind to prophets? mind.The active mind has involvement in people?s acquiring knowledge. In thissense, philosophers, too, communicate via the active mind. However, theknowledge they acquired cannot be named as revelation.Prophets address to their people in the same language they can conceive.Not everyone is expected to conceptualize the Divine Wisdom in the same level.Thus, prophets are expected to convey the revelation in such a way that theaddressees should understand it by the help of certain symbols, signs and waysof expressions used by prophets.Prophets have significant duties to observe. They, first of all, shouldinform people about the Attributes of God, the inevitability of believing in Him,and the life after death. They should not only give refreshing news to those inquest for eternal felicity and the ones on the true path, but also warn the onesopposing to the revelations and being insistent on going astray.Since we will not have the chance to see prophets in every period andera, we, as people, should stick to the rules enacted by them, the practices theyfollowed for the happiness of entire human race.Though he was, to a certain extent, under the influence of the thinkersbefore him about the views on prophethood, he made a crucial philosophicalbreakthrough in this subject. The fact that Avicenna dwelt on the subject ofprophethood within the framework of Islamic Philosophy has contributed to theauthenticity of the Islamic Philosophy. He struggled to weld reason with faith;religion with philosophy trough his views on prophethood.