Avrupa Birliği sürecinde Kobi'ler
Small and medium size plants of European Union countries
  1. Tez No: 219513
  2. Yazar: BAYRAM İRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOKTAMIŞ ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Tezimizin konusu küreselleşmenin yaşandığı globalleşen dünyamızda,entegrasyon döneminin yaşandığı bölge Avrupa'sında ekonominin önemli faktör olarakön plana çıktığı ve ekonominin belkemiğini oluşturan Küçük ve Orta Boy İşletmelerinTürkiye örneğinde Avrupa Birliği'ndeki Küçük ve Orta Boy İşletmelere uyumu teşkiletmektedir.KOBİ'ler hakkında Türkiye'nin ve Avrupa'nın farklı yerlerinde farklı tanımlaryapılmakla birlikte; genel olarak Türkiye'de 1-99 kişi istihdam eden ve Avrupa'da1-250 kişi istihdam eden işletmeler KOBİ olarak tanımlanmaktadır.Avrupa Birliği'nde ayrıca KOBİ destekleme programı çerçevesinde genel olarakkonu ele alınırken birlik dışındaki aday ülkelere ki Türkiye'ye bunların içinde bir takımtavsiyeler ve destekler öngörülmektedir. Bunlar daha çok KOBİ'lerin sorunlarıyla ilgiliHammadde, Finansman, Araştırma - Geliştirme, Üniversite-Sanayi İşbirliği, İstihdam veKOBİ'lerin dışa açılmalarında kredi sağlanılması ve hukuki mevzuatlarda da kolaylıksağlanması düşük faizli kredilerle desteklenebilmesi ile bu konularda entegrasyonusağlayabilecek kalifiye işgücünün yetiştirilmesiyle ilişkilidir.Ülkelerin ekonomisinin genel seviyesinin yükselmesi, refah seviyesinin makuldüzeylerde kalması için mevcut KOBİ'lerin varlıklarının sürdürülebilmesi vegeliştirilmesi çevre koşullarının da bununla beraber müsait duruma getirilmesikaçınılmaz gözükmektedir.Avrupa'da genel olarak baktığımızda KOBİ'ler istihdamın % 80-90'larınıoluşturmakta ve ekonomi için gerekliliği fark edilerek korunmaktadır. Türkiye'de debuna yakın bir durum söz konusu iken henüz KOBİ'lerin önemi yeni yeni farkedilmişolup bununla ilgili organize sanayi bölgeleri, programlar ve ilgili politikalargeliştirilmektedir.Türkiye'de Küçük ve Orta Boy İşletmelere gereken mali ve teknik imkanlarsağlayarak AB'ye uyum çalışmalarının arttırılması gerekmektedir.İster gelişmiş olsun ister gelişmekte olsun, ülkelerin ekonomik yapılarıincelendiğinde Küçük ve Orta Boy Ölçekli işletmelerin ekonomik göstergelerde önemlibir paya sahip olduğu görülmektedir. KOBİ'ler ülke ekonomisinin temel taşını oluşturanişletmelerdir. Bu işletmelerin önemini kavrayan ülkeler onlara gereken desteğiverirlerken; Türkiye'de ise KOBİ gerçeği ihmal edilmiştir.21. yüzyıla girerken hızla değişen ve globalleşen yeni dünya düzenindeekonomik anlamda sınırların kalkması, dünyanın tek bir pazara doğru yönelmesi,rekabetin sınırlar ötesine taşınması, işletmelerin stratejilerinde bazı değişimleri zorunlukılmaktadır. KOBİ'ler de yeni dünya düzeninde yer alabilmek için stratejilerini iyibelirlemek durumundadırlar.
Özet (Çeviri)
Our thesis topic deals with global entegration of economy and from this point ofview, it compares small and medium size plants of European countries and Turkey.SMSP have different definitions, for example in Turkey SMSP is a plant whichemploys 1-99 person, but in Europe a SMSP is a plant which employs 1-250 person.EU focuses SMSP with programs supporting from the point of financialresources, economical prized raw materials, low cost interest credits, business laws andalso connecting Universities with SMSP in order to reach higher standards intechnology. EU also supports Turkey and other candidate countries in this perspective.It is important especially developing countries to consciousness about thedeveloping SMSP because in Europe %80-90 persons of the employment is included bythe SMSP so in Turkey we must supply economic and technological needs in order todevelop SMSP.In the developed countries and the developing countries SMSP have a seriousimportance in the economy. SMSP, are the main stones of the economy. The countrieswhich know that importance,gives support to them but unfortunately they have beenneglected in Turkey so far. In the speedy changing and globalizing new world system,the borders not mean anything because the global goes towards one Market andcompetition arrives to intercontinental levels. So this obligates the changing of SMSPstrategies.