Dış ticaret-büyüme ilişkisi üzerine bir inceleme: Türkiye ve gelişmekte olan ülkelerde ihracata dayalı büyüme hipotezinin testi
An investigation on the relationship between trade and growth: Test of export led growth hypothesis in Turkey and developing countries
  1. Tez No: 207353
  2. Yazar: CANAN ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LEVENT KÖSEKAHYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Dünya'daki tüm kaynakların daha etkin bir sekilde kullanılması amacına hizmet eden uluslararası ticaretin, II. Dünya savası sonrasını kapsayan süreçte küresel dönüsümün bir sonucu olarak, dünya ekonomisinin uzun vadeli büyüme trendine girmesinde gittikçe artan bir katkısı bulunmaktadır. Söz konusu süreç serbestlestirme ve korumacılık politikaları arasında bir hâkimiyet mücadelesine sahne olmus; ticaretin serbestlestirilmesine taraf olan uygulamaların egemen konuma ulasmasıyla sonuçlanmıstır. Çalısmanın inceleme konusu olan dıs ticaret ve büyüme arasındaki iliski, dısa açık politikaları içe dönük politikalara kıyasla daha üstün bir konuma getireceginden, `serbest ticaret' (ihracata dayalı büyüme) ya da `korumacılık' (ithal ikamesi) tezlerini savunmada büyük önem tasır. Bu baglamda, çalısmanın ilk bölümünde, küresellesme olayları tarafından etkilenen dünya ticaretinin tarihsel süreç içerisindeki seyri, cografi dagılımı ve dıs ticaretin teorik olarak evrimi üzerinde durulmustur. kinci bölümde büyüme teorileri özetlenmekte ve sanayilesme stratejilerine yer verilmektedir. Ayrıca, üçüncü bölümde yer alan literatür incelemesiyle çalısma, ihracat-büyüme iliskisinin, son dönemde yapılan ampirik çalısmalarda elde edilen bulgular desteginde degerlendirildigi bir çalısma olma niteligi tasımaktadır. Çalısmanın uygulama çalısmasını olusturan dördüncü bölümde ise, hracata dayalı büyüme hipotezini test etmek amacıyla, Türkiye ve yedi gelismekte olan ülke için dıs ticaretle (ihracat ve ithalat) milli gelir arasındaki nedensellik iliskisi Granger nedensellik analizi kullanılarak incelenmistir. Çalısmadan elde edilen sonuçlar, incelenen sekiz ülkeden Arjantin, Brezilya ve Hindistan için test edilen hipotez desteklenmezken, Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Çin örneklerinde ihracatla milli gelir arasında güçlü bir nedensellik iliskisi oldugunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
International trade, which serves to the aim of using the whole resources of the world more effectively, has got an increasing contribution to the entrance of world economy?s to long-term economic growth trend, as a result of the global change following end of The World War II. This period became the scene of a domination struggle between liberalization and protectionism policies and resulted in the ascending of applications to the dominant position, which are in favour of trade liberalization. The relationship between trade and growth, which is an object for study, is particularly important in providing arguments for `free trade? (export-led growth) or `protectionism? (import substitution) as presence of any causality between exports and income would imply supremacy of outward looking policies over inward looking policies. In this context, firstly, this study has investigated improvement and geographical distribution of world trade which is influenced by globalization and summarized evolution of international trade theoretically. In the second chapter, growth models have been summarized and then industrialization strategies explained. Moreover, by the literature survey in the third chapter, this study has got the character of being a work in which the export-growth relationship has been analyzed with the support of findings achieved as a result of recent empirical researches. In order to test the export-led growth hypothesis, in the fourth chapter, which is case study, the relation between trade (exports and imports) and income for Turkey and seven newly developing countries is examined that using Granger causality analysis. Causality test results indicate that the export-led growth hypothesis is not supported only in cases of Argentina, and Brazil while there is a strong causality running from exports to growth for Turkey, the Czech Republic, Hungary, Poland, India and China.