Uluslararası göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti
International migrant smuggling and human trafficking
- Tez No: 207354
- Danışmanlar: DOÇ. SONGÜL SALLAN GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezin amacı, özellikle Soguk Savas sonrası güvenlik gündeminde yer almaya baslayan ve insan hakları baglamında da önemli boyutları bulunan göçmen kaçakçılıgı ve insan ticareti olgularının dünyada ve Türkiye'de gelisimini incelemektir. Çalısmanın temel çıkıs noktası, uluslararası göçün degisen niteliklerini, yasadısı göç, göçmen kaçakçılıgı ve insan ticareti kavramları çerçevesinde, küresellesme baglamında arastırmaktır. Günümüz uluslararası göç hareketlerinin olusumunda küresellesme, neo-liberal ekonomik yapılanma, gelir dagılımı esitsizlikleri, istihdam krizleri ve yoksulluk gibi olgular belirleyici rol oynamaktadır. Göç süreci gelismis ve özellikle hedef ülkelerde çeliskili istihdam iliskilerini belirler hale gelmektedir. Uluslararası rekabet için ucuz isgücüne duyulan gereksinim artmakta, ancak siyasal ve ekonomik açıdan devletler uluslararası göçü ?istenmeyen göç? olarak ilan etmektedir. Uluslararası göçe yönelik kısıtlayıcı politikalar, düzensiz ve yasadısı göç süreçlerini ön plana çıkarmakta, göçmen kaçakçılıgı ve insan ticareti suçlarının boyutlarını büyütmektedir. Bu ise, sadece devletlerin güvenligini degil, aynı zamanda insan güvenligini de tehdit eder hale gelmekte ve insan hakları ihlalleri de farklı boyutları ile tartısmaya dahil olmaktadır. Bu çalısmada uluslararası göç hareketlerinin yeni süreç ve dinamikleri dünyada ve Türkiye özgülünde ele alınmaktadır. Bu dogrultuda, çalısma dört bölümden olusmustur. lk bölümde, uluslararası göçün tarihsel gelisimi ve göç teorileri uluslararası siyasi-ekonomik çerçevede degerlendirilmektedir. kinci bölümde, uluslararası göçün degisen nitelikleri ele alınmakta, düzensiz göç, yasadısı göç ve göçmen kaçakçılıgı konuları insan güvenligi kavramına da deginilerek incelenmektedir. Üçüncü bölümde, özellikle 2000'li yıllardan itibaren uluslararası göç gündeminde önemli bir yer isgal eden insan ticareti konusu insan hakları boyutunu da içerecek biçimde ele alınmaktadır. Son bölümde, Türkiye'de göçmen kaçakçılıgı ve insan ticaretinin boyutları ile bu alanlarda yapılan mücadele incelenmektedir
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze migrant smuggling and human trafficking phenomena in the world and in Turkey with human rights dimension. The starting point of the study is to explore the changing characteristics of international migration regarding illegal immigration, migrant smuggling and human trafficking within a broader context of globalization. Globalization, income inequalities, unemployment and poverty are the main determinants of the current international migration movements. Migration has begun to determine the contradictory employment relations in developed countries and particularly in target countries. Due to the global rivalry, the need for cheap labor has been increasing; however migration has been announced as ?unwanted? by the states due to economic and political pressures. Restrictive policies result in irregular/illegal migration which exaggerate migrant smuggling and human trafficking. This in return, produces threats not only to the security of states but also to human security as a whole and brings the issue of human rights into the scene. In this context, the thesis is comprised of four parts. In the first part, the historical background of international migration and migration theories are taken up within international framework. Second part of the study examines the changing characteristics of international migration and explores irregular migration with specific reference to human security. In the third part, human trafficking phenomenon is examined in detail including the human rights dimension. In the last part, migrant smuggling and human trafficking in Turkey are explained and the struggle against these crimes is examined in detail.