İslam resim sanatında Hz. İbrahim ve Hz. İsmail
Hz. Ibrahim and Hz.Ismail in the art of Islamic painting
- Tez No: 207356
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAHATTİN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sanat Tarihi, Tarih, Religion, Art History, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Üç büyük semavi din açısından da önemli olan Hz. brahim ve oglu Hz. smail ile ilgili yapılan çalısmanın amacı, slam resim sanatında Hz. brahim ve Hz. smail'le ilgili olarak yapılmıs resimlerin tespit edilmesi daha sonra tespit edilen bu resimlere ulasarak, günümüzden yüzyıllar önce tasvirlenen bu resimlerin; Kitab-ı Mukaddeste, Kur'an-ı Kerimde, slam tarihi kaynaklarında ve özellikle eserin metninde anlatılan olayları yansıtıp yansıtmadıgını tespit ederek bu resimleri üslûp ve ikonografik açıdan degerlendirmektir. Bilindigi üzere, Hz. brahim ve oglu Hz. smail'in hayatındaki en önemli olaylar, Hz. brahim'in atese atılması, oglunu kurban etmesi ve Kâbe'yi insa etmesidir. Çalısmada görüldü ki, Hz. brahim ve Hz. smail'in hayatında önemli kabul edilen bu olaylar, resimli yazmalarda da en fazla resimlendirilen olaylar olmustur. Birçogu Kısâs-ı Enbiyâ nüshalarında yer alan bu resimlerin hemen birçogunda aynı ikonografiler ele alınmıs ve bu konular birbirine yakın üsluplarla tasvirlenmistir. Sonuç olarak, Hz. brahim ve Hz. smail'le ilgili birçok farklı konuda resmin bulundugu, bu konular içerisinde en çok resimlenen konuların Hz. brahim'in atese atılısı ve oglu Hz. smail'i kurban edisi oldugu, farklı konuların islendigi bu resimlerin gerek kutsal kitaplarda, gerek slam tarihi ve çesitli kültür kitaplarında, gerekse resimlerin bulundugu eserlerin metninde anlatıldıgı biçimde tasvirlendigi görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study related to Abraham and his son Ismail, which is also significant in terms of three great celestial religions, is to determine the pictures depicting Abraham and Ismail in Islamic Art of Painting and then to find out whether these pictures reflect the incidents in Bible, Qur'an and in the sources of Islamic history which were described centuries ago from our day of time and especially in the text of the piece by reaching out the pictures that were determined beforehand and to evaluate these pictures in terms of style and iconographic understanding. As known, the most important incidents in the lives of Abraham and his son Ismail are; Abraham?s being thrown into fire, sacrificing his son and the building of Kaaba. In the study, it has been seen that these incidents which are accepted as crucial in the lives of Abraham and Ismail have been the incidents which are mostly illustrated in the manuscripts. In almost all of these pictures, mostly taking place in the copies of the Stories of Prophets, same iconographs are examined and these topics are described with close styles to one another. Finally, it has been observed that many pictures covering different topics related to Abraham and Ismail exist; in these pictures the mostly illustrated ones are that of Abraham?s being thrown into fire and sacrificing his son Ismail; and of these pictures including different themes were described suitably to their original forms both in holy books, Islamic history and various cultural books and in the texts where the pictures are present.