Türkiye'de katılım bankacılığı uygulaması ve katılım bankalarının müşteri özellikleri
Participation banking in Turkey and customers properties of participation banking
  1. Tez No: 207357
  2. Yazar: MUSTAFA MÜRSEL ESKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞEREF KALAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bankacılık sektörüyle karsılastırıldıgında oldukça kısa bir geçmise sahip olan Katılım Bankaları, mali sektördeki gelismelere baglı olarak son yıllarda hızlı bir büyüme sürecine girmistir. Para ticareti yerine mal ticaretine dayalı islemlerin esas alındıgı bu kurumların kavram olarak ifade edilmesinin, tarihsel gelisiminin, hukuki yapılarının, fon kaynakları ve kullanımlarının, ekonomiye katkılarının, Türkiye'deki faaliyet ve büyüklüklerinin yanı sıra müsteri özelliklerinin incelenmesi önem arz etmektedir. Sermayenin küresellesmesinin de etkisiyle, uluslar arası mali piyasada daha yakından incelemeye alınan bu kurumlar kalkınmakta olan ülkelere yeni imkanlar sunmakta ve bir yandan faiz kaygısıyla tasarruflarını ekonominin hizmetine sunmayan kesimlerin tasarruflarını ekonomiye kazandırırken diger yandan da yatırımcıların fon temin edebilecekleri kurumlar islevini görerek yatırım ve tasarruf sahipleri arasında aracılık görevini yerine getirmektedirler. Bu çalısma ile Katılım Bankacılıgı kavramı, temel ilkeleri, uygulamaları, faaliyetleri ve müsteri özellikleri ortaya konulmaya çalısılacak ve Türkiye'deki finansal gelisimleri irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Although it has a short history compare to banking system, Participation Banking have been taken more important position with respect to the development of financial sector. It's extremely important to express the concept of these instutions, which take as subject basicly commodity transactions and operations instead of money transactions and to examine their historical development, legal structure, sources and usings of funds, additives to economy, activities and importance in Turkey, characteristics of customers. These instituons that are examined carefully because of the effect of internationalization of capital, provide new oppoptunities to developing counutries and also provide that the community which isn't pleased with interest free banking, presents their accumulations to the economy. On the other hand, the participation banks has a mediator role between owners of investment and acumulation as an institution that the investors could find funds. In this study, we try to examine the basic principles, the activities and customer properties of the participation banking and also to approise their development in Turkey.