Bölgesel ölçekte inovasyon: Nuts 2 tr61 düzeyi Kobi'leri ile yerel paydaşlar arasındaki bilgi dinamikleri ve ağbağları üzerine bir inceleme
Innovation at regional scale: An investigation on the knowledge dynamics and networking between Smes and local stakeholders of nuts level 2 tr61 region
  1. Tez No: 207364
  2. Yazar: ONUR SUNGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT ALİ DULUPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalısmanın amacı; BBS Düzey 2 TR61 bölgesinde yer alan Antalya, Isparta ve Burdur illerinde imalat sanayisinde faaliyet gösteren firmaların bilgi dinamikleri ve agbagları ile ilgili olarak yerel, bölgesel ve ulusal ölçekteki çesitli aktörlerle olan iliskilerini ortaya koymaktır. Çalısma, 3 ilde yer alan firmaların, yerel, bölgesel, ulusal düzeyde çesitli aktörlerle olan iliski ve bilgi paylasım düzeyleri tespit edilerek, bu 3 ilde agbaglasma düzeyi açısından bir farklılık olup olmadıgının belirlenmesini amaçlamaktadır. Çalısma 4 bölümden olusmaktadır: Birinci bölümde; yenilik ile ilgili kavramsal ve kuramsal çerçeve ele alınmaktadır. Bu kısımda ilk olarak ?inovasoyon (yenilik)? kelimesinin tanımı daha sonra literatürde çesitli kategoriler itibariyle yapılan yenilik tanımları ve türleri yer almaktadır. Yenilik ile ilgili yapılan tanımlamaların ardından, iktisadi düsünce tarihinde teknolojik degisim ve yenilik konusunun gelisimi ele alınmaktadır. Ayrıca yeniligin firmalar ve bölgeler için önemi 3 anahtar kavram olan rekabetçilik, verimlilik ve büyüme açısından incelenmektedir. kinci bölümde; Ulusal Yenilik Sistemi (UYS) ve Bölgesel Yenilik Sistemi (BYS) kavramları ayrıntılı olarak ele alınarak çalısmanın teorik temeli ortaya konmustur. Bu kısımda UYS ve BYS'nin tanımları, temel elemanları, basarı ölçütleri, basarı kosulları ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde; yenilik sürecinin arka planında yer alan ögrenme, bilgi, bilgi birikimi ve yaratıcılık kavramlarına deginilmistir. Öncelikle bu kavramların tanımı ve türlerinden bahsedilmis, ardından yenilik ile olan iliskileri ve firmaların yenilikçi kapasitelerine olan katkıları ortaya koyulmustur. Daha sonra, firmalar ile Yenilik Sistemi'nde yer alan aktörler arasındaki isbirligi ve bilgi akım mekanizmaları ile Network (Agbag) Teorisi ele alınmaktadır. Dördüncü bölümde; çalısmanın amacına uygun olarak Antalya, Isparta ve Burdur illerinde faaliyet gösteren firmalara uygulanan anket sonuçlarına yer verilmistir. Çalısma, Sonuç ve Öneriler kısmı ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the interactions of the manufacturing SMEs in the NUTS Level 2 TR61 Region -namely Antalya, Isparta and Burdur provinces- with local, regional and national actors in terms of knowledge dynamics and networking. This study also aims to determine cooperation and knowledge exchange level of firms in 3 provinces with various local, regional and national actors and to determine whether there is a differences between there provinces in term of networking. This study comprises 4 sections. In the first part, conceptual and theoretical framework related to innovation is discussed. In this section, firstly, definition of ?innovation? and then innovation types according to various categories is discussed. After the innovatin definitions, the development of technological change and innovation concepts in history of economic thought is mentioned. Besides, the importance of innovation both firms and nations in terms of three key concept ?competitiveness, productivity and growth- is studied. In the second part, National Innovation System (NIS) and Regional Innovation System (RIS) concepts are examined. In this part, definitions of NIS and RIS, main actors, success criteria is discussed. In the third section, the various concepts such as learning, knowledge, knowledge accumulation and creativity which constitutes the background of innovation are mentioned. Firstly, the definition and types of these concepts, then the relation of these concepts with innovation is studied. Then, cooperation and knowledge flow mechanisms between firms and actors in Innovation Systems, and network theory is discussed. In the final section, in accordance with the aim of this study, the findigs of survey which was applied to the manufactuirng firms in Antalya, Isparta and Burdur provinces are presented. Study ends with conclusion and suggestion