Dünyada enflasyon hedeflemesi politikasının uygulanışı ve Türkiye'de uygulanabilirliği
Applying of inflation targeting policy in the world and its applicability in Turkey
  1. Tez No: 207363
  2. Yazar: VEDAT TÜZEMEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSA TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
saglanabilmesi ve sürdürülebilmesi amacıyla ülke para otoriteleri tarafından gelecek dönemleri hedef alan enflasyon oranlarının nokta ya da bant aralıgı seklinde belirlenerek ilân edilmesi ve uygulanmasını konu alan bir para politikasıdır. Bu politika, 1990'lı yıllardan itibaren birçok ülke tarafından benimsenerek, alternatif bir para politikası olarak uygulanmaya baslanmıstır. Ekonomik sartları iyi olması sebebiyle gelismis ülkeler açısından uygulanması daha kolay olan bu strateji, gerekli reformların yapılması ve sartların saglanması durumunda gelismekte olan ülkelerde de basarıyla uygulanması mümkün olan bir politikadır. Bu çalısmada enflasyon hedeflemesi stratejisinin tasıdıgı genel özellikler ve kapsamı üzerinde durularak, stratejiyi uygulayan ülkelerin deneyimlerine yer verilmis ve ülkemizde de 2002 yılından itibaren uygulanmaya baslanan bu politikanın Türkiye ekonomisi için uygulanabilirligi üzerinde durulmustur.
Özet (Çeviri)
The strategy of inflation targeting is the money policy which includes the announcing the inflation rates that targets the future terms by the monetary authorities of the country by determining it as a point or target band and also its practibility. This policy has been applied as an alternative Money policy by accepting of many countries since 1990s. This strategy which can be applied easier by the developed countries, because of their good economic conditions, is a policy which can also be applied by developing countries if the necessary reforms can be done and the conditions can be provided. In this study, by expressing the general functions and its extent of inflation targeting strategy, the experiences of the countries, which this strategy, were told and the applicability of this policy, which started to be in 2002 on Turkish economy was expressed.