Potential regions for smart specialization: a taxonomy of Turkish nuts 2 regions
Akıllı uzmanlaşma için potansiyel bölgeler: Türkiye düzey 2 bölgelerinin bir sınıflandırması
- Tez No: 610876
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDA ERAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölge Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tezde hedeflenen Türkiye bölgelerinin bölgesel gelişmeye yönelik potansiyellerinin araştırılmasıdır. Bu araştırma en çağdaş ve geçerli bölgesel gelişme yaklaşımı kabul edilen akıllı uzmanlaşma bağlamında yapılmıştır. Bu kapsamda bölgeler üç temel başlıkta analiz edilmişitir. İlk olarak iş gücünün sektörlere dağılımı kullanılarak ülkedeki sektör kümeleri analiz edilmiş, hangi kümelerin hangi bölgelerde baskın oldukları ortaya çıkarılmıştır. İkinci olarak bölgelerin inovasyon kapasiteleri geçerli göstergelere göre analiz edilmiştir. Son olarakta bölgelerin dışa açıklığı analiz edilmiştir. Daha sonra bölgeleri ayıran ve birleştiren faktörler bu üç analize göre belirlenmiştir. Son olarak, anlamlı bir taksonomi için, bu üç kritere göre belirlenen faktörler üzerinden hiyerarşik küme analizi yapılmıştır. Sonuç olarak, makro düzeyde 2, mezzo düzeyinde 5 ve mikro düzeyde 11 adet olmak üzere üç farklı ölçekte bölge kümeleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the potential for regional development of the regions of Turkey. This research was conducted in the context of smart specialization, which is considered the most contemporary and valid regional development approach. In this context, the regions were analyzed under three main headings. Firstly, the sectoral clusters in the country were analyzed by using the distribution of labor force to sectors, and which clusters dominated in which regions were determined. Secondly, the innovation capacities of the regions were analyzed according to valid indicators. Thirdly, the openness of the regions was analyzed. Then, the factors separating and combining the regions were determined according to these three analyzes. Finally, for a meaningful taxonomy, hierarchical cluster analysis was conducted through the factors determined according to these three criteria. As a result, 2 in macro-level, 5 in mezzo-level and 11 in micro level; clusters were obtained in three different scales.