Juvenil periodontitis, rapidly progressive periodontitis ve adult periodontitis olgularının tedavi önce ve sonrası klinik ve histolojik yönden kıyaslamalı incelenmesi
  1. Tez No: 20737
  2. Yazar: METİN KINACI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELÇUK YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
- 72 - Bu çalışmada, 24 EOP ve 12 AP hastası periodontal tedavi öncesi ve sonrasında klinik ve histopatolojik olarak karşılaştırılmıştır. EOP hasta ları yaş, etkilenen diş sayısı ve hastalıklı bölgelerin lokalizasyonuna bağlı olarak JP ve RPP gruplarına ayrılmışlardır. Aktif periodontal tedaviden 3 ay sonraki klinik incelemede plak indeks, gingival indeks, cep derinliği öl çümleri, ataşman seviyesi ölçümleri ve histopatolojik değerlendirmelere dayanarak hastalar yeniden değerlendirilmiştir. Ağız hijyeni eğitimi veril dikten sonra, diştaşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesi, oklüzal uyumla- ma, tetrasiklin uygulaması ve periodontal cerrahi ile yeniden kemik şekil lendirilmesi uygulanmıştır. Aktif periodontal tedavi fazından 3 ay sonra EOP ve AP grupların daki hastaların periodontal dokularının tedaviye cevapları klinik ve histo patolojik olarak hemen hemen aynı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
- 73 SUMMARY In the present study 24 EOP and 12 AP patients were subjected to clinical and histopatological comparisan, before and after periodontal therapy. Based upon the age, number of involved teeth and the location of the diseased sites, EOP patiens were divided into JP and RPP groups. The patients were evaluated clinically regarding plaque index, gingival index probing depths, probing attachment level and histopathologically of a baseline examination and 3 months after active periodontal therapy. Following the oral hygine instructions, scaling and root planning, occlusal adjustment, tetracycline adminstration and periodontal surgery with osseous recontouring were performed. 3 month after the active periodontal treatment phase the response of periodontal tissues to therapy both clinically and histopathologically in EOP and AP groups was found almost identical.