Kitle sporunun teşviki açısından tesis politikaları Afyon ili uygulaması
  1. Tez No: 20738
  2. Yazar: ÇETİN ÖZDİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET \ Spor'un çağımızın /önemli bir toplumsal olgusu olduğu hususunda hemen hiç kimsenin şüphesi bulunmamaktadır. Bu ne denle Spor'u, ister ferdi ister kitle boyutunda etkileyen pekçok faktör bulunmaktadır. Kuşkusuz kitle boyutunda etkili faktörler ferdi boyuta nazaran daha çok ve daha karmaşıktır. Zira, Spor olgusunun içinde ceryan ettiği ortam fiziksel ba kımdan büyüdükçe, Spor'u etkileyen faktörlerin bir yönden bir birlerine karşılıklı olarak da tesir altına almaları sözkoau- sudur. Türkiye'de Spor olgusunu etkileyen kitlevi faktörler ülkenin sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel özelliklerinden iz ler taşırlar, ülkenin yönetim biçiminin merkezi idame ağır lıklı olması dahi bu hususta etki yapmaktadır. - 170 -1963 yılı ülkemizde plânlı kalkınmanın başlangıç yılı dır. Kamu kesimi için emredici özel kesim için yol gösterici \ \ nitelikteki kalkınma planları Türk Sporu'nun tahlilinde önem- 11 vasıtalardır- Plânlı kalkınma dönem bu bakımdan periyodik olarak beşer yıllık dönemler biçiminde incelenebileceği gibi, yıllık programlar dahilinde de incelenebilir- Ancak, her halü kârda plânlı kalkınma döneminin Spor'a yatırım açısından az ya da çok bijr "düzenlilik getirdiği görülüyor. Afyon'da tıpkı ülke bütününde olduğu gibi tarihi, coğ rafi, sosyal, ekonomik ve kültürel özellikler Spor olgusuna değişik biçimlerde etkilerde buluşmaktadırlar. Bunlardan ba zıları Spor'u teşvik edici, bazıları sınırlayıcı niteliktedir, îl'de önemli sayılabilecek Sınai yatırımların azlığı bazı Spor'u teşvik edici mevzuat düzenlemelerinin etkisini kısıt lamaktadır. Nitekim, 1986 yılında çıkarılan 3289 Sayılı Ka- nun'un Afyon örneğinde Spor'u teşvik edici- önemli ve olumlu 171sayılabilecek etkide bulunmadığını söyleyebiliriz. Bunun ya nında il'de hem eğitim kurumlarının hem de Gençlik ve Spor Müdürlüğü'nün bilhassa yatırımlar açısından Spor'u teşvik edici fonksiyonlarının çok sınırlı kaldığını belirtmeliyiz. Ayrıca Mahalli İdareler * inde Afyon'da Spor'un teşvikinde ba şarı gösteremediklerini görüyoruz. Bu il'de Türkiye'nin tama mında olduğu gibi futbol branşı ön planda gelmektedir. Afyon' da genç kuşağın Spor'a bakışı orta ve daha yaşlı kuşaklara nazaran daha müsbettir. Kuşkusuz, potansiyel bakımdan olumlu olarak niteleyebileceğimiz bu özelliğin, yararlı bir istika mete kanalize edilebilmesi il'in politikadaki (Parlemanto' daki) ? temsilcilerinin il halkının eğilimlerini yansıtan araş tırmaları dikkate almalarıyla mümkün olacaktır. - 172 -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nobody suspect that the sport Is a social fact of our century. That's why there are many factors effecting in individmal or massive dimensions. Certainly th factors which effect in massive dimension are much more and more complicated in respect of individual dimension. Becuse if the fisical araa of th Sports becomes larger, the factors which effect the Sports can influence each ather mutualy. In Turkey, the factors which effect the Sports have the marks of the socio-economic and socio-cultural caracters of the country. The preponderaltion of central admiration of the country has influence in this subject. 1963 is the beginning of the planned progress. The pins of progress which have th caracter of the guide for the - 173 -private sector are important mediums for the analysis of the Turkish Sports. It is possible to exomine the planned progress period in five years or annual periods. But, in aney case, it seems that the palnned progress period provides a more or less regularity from dhe investment to the Sports point of view. In afyon, historical, geografical, social, ekonomical and cultural gualittieş,. meet on the inflvance to th Spors fact by different vays, just like in whole conutry. Some of them are encouraging, others limitative. The minority of the important industrial investments limit th. influence of the encouraging refulations arrangement, âs a matter of fact the Law numbered 3289 which is legistated in 1986 didn't have any important encouraging and positive influence to the Spors in Afyon. We have to say as well that the encouraging functions of the education institutes and th Directorate of Youth and Sports in the city are very limited espacially from the - \Vi -investments point of view. Besides, we can see that the Local Administrations fail t encourage th Sports in Afyon. In thi3 i \ city the football branch leads as in whole Turkey. In Afyon, th vision of the Sports of the young generation is more positive then the medium and the older genertions. Of course, to canalize, through usefull directions, thi3 caracteristic that we can gualitfy as a positive caracteristic from the potential point of view, will be possible if the represen tatives in politics (in the Parlement) of the city take into consideration the researches that reflect th tendencies of th people of the city. - 175 -