Yapısal dönüşümler ekseninde Türkiye'de yazılı basında muhabir
Structural transformations and reporters in Turkish press
- Tez No: 207378
- Danışmanlar: PROF.DR. YASEMİN GİRİTLİ İNCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalısma, Türk Basın'ında yasanmıs olan yapısal dönüsümlere ve bu dönüsümlerin muhabirlik meslegi üzerindeki etkileri üzerine odaklanmaktadır. Çalısma üç ana bölümden olusmaktadır. lk bölüm, Türk Basını'nın tarihsel gelisimine ayrılmıstır. kinci bölümde, gazetecilik ve muhabirlik meslegi, haber, haber kaynakları gibi konuya iliskin temel kavram ve tanımlamalara yer verilmistir. Üçüncü bölüm ise, Türk Basını'nda yasanan yapısal dönüsümlerin muhabirin mesleki pratikleri üzerindeki etkilerinin incelenmesine ayrılmıstır. Çalısma, yarı yapılandırılmıs görüsmeler ve katılımcı gözlemlerle de desteklenmistir.
Özet (Çeviri)
This study focusses on structural transformations in Turkish Press and effects of these structural transformations to the professional practics of reporters. Study consists of three main chapters. The first one is basically included the historical development of press in Turkey. The second chapter includes main concepts and definitions such as proffession of journalism, reporter, news and news sources. The third chapter is analysing the effects of structural transformations to the professional practics of reporters. Study has been supported with semi constructed interviews and participant observations.