Otonom sürüş teknolojilerinin sigorta sektörüne etkilerinin incelenmesi
Examining the impacts of autonomous driving technologies on the insurance sector
- Tez No: 996453
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM DENİZ BAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Ticaret ve Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sigorta ve Risk Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Çalışma, otonom araç teknolojilerinin karayolları trafik hukuku düzenlemeleri, sorumluluk rejimi ve sigortacılık uygulamaları üzerindeki etkilerini ilişkisel bağlamda ele alarak, sigorta sektörü bakış açısıyla bütünleştirilmiş çok boyutlu bir yaklaşımla incelemektedir. Otonom araç kazalarında insan sorumluluğundan bahsedilememesine bağlı olarak sorumluluk dağılımının yeninden yapılanması gereksiniminin sigorta sektörüne etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma otonom teknolojileri inceleme konusu ekseninde ele alırken bu teknolojilerin güvenlik etkisi bağlamında geleneksel sorumluluk modelini dönüşüme zorladığını ortaya koymaktadır. Ardından ABD, Avrupa Birliği, Almanya ve İngiltere'nin otonom araçlara ilişkin yasal düzenlemeleri sürücü ve işleten kavramları ile sorumluluk dağılımı bakımından karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Analizler, otonom sürüşün insan faktörünü azaltmasıyla birlikte riskin yazılım sağlayıcılar, üreticiler ve veri operatörleri gibi yeni aktörlere kaydığını; geleneksel trafik hukuku ve ürün sorumluluğu rejimlerinin bu dönüşümü karşılamakta yetersiz kaldığını göstermektedir. Çalışmanın ikinci aşamasında, Türkiye sigorta sektöründe farklı uzmanlık alanlarında görev yapan 50 profesyonelle mülakatlar gerçekleştirilmiş ve veriler tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Katılımcı görüşleri; hukuki ve yapısal sorumluluk mimarisi, aktüeryal ve operasyonel yeniden kalibrasyon, pazar ve paydaş dinamikleri olmak üzere üç ana tema altında toplanmıştır. Bulgular, Türkiye'nin otonom araçlara ilişkin hukuki altyapısını oluştururken uluslararası uygulamalardan yararlanması, fakat yerel sektörün ihtiyaçlarını ve veri yönetimi kapasitesini de gözetmesi gerektiğine işaret etmektedir. Bu yönüyle çalışma, otonom araçların sigorta sektörü üzerindeki etkilerine ilişkin hem teorik hem de uygulamaya dönük bütüncül bir çerçeve sunmakta; sigorta sektörü için somut katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impacts of autonomous vehicle technologies on highway traffic law regulations, liability regimes, and insurance practices within a relational context, using a multidimensional approach integrated with the insurance sector perspective. The aim is to determine the impact on the insurance sector of the need to restructure the distribution of liability due to the lack of human liability in accidents caused by autonomous vehicles. The study examines autonomous technologies as a focus of the study and reveals that these technologies are forcing a transformation in the traditional liability model in terms of their impact on safety. Subsequently, a comparative evaluation is made of the legal regulations regarding autonomous vehicles in the US, European Union, Germany, and the UK in terms of the concepts of driver and operator and the distribution of liability. The analysis demonstrates that as autonomous driving reduces the human factor, risk shifts to new actors such as software providers, manufacturers, and data operators, and that traditional traffic law and product liability regimes are inadequate to accommodate this transformation. In the second phase of the study, interviews were conducted with 50 professionals working in various areas of expertise in the Turkish insurance sector, and the data were evaluated using thematic analysis. Participant opinions: The findings are grouped under three main themes: legal and structural liability architecture, actuarial and operational recalibration, and market and stakeholder dynamics. The findings indicate that Turkey should draw on international practices while also considering the needs and data management capacity of the local sector when developing its legal infrastructure for autonomous vehicles. In this respect, the study provides a holistic framework, both theoretical and practical, regarding the impact of autonomous vehicles on the insurance sector and provides concrete contributions for insurance market.