6306 sayılı Kanun uygulanmasına yönelik dönüşümler üzerine karşılaştırmalı bir analiz
A comparative analysis of the transformations in the implementation of Law no. 6306
  1. Tez No: 1020831
  2. Yazar: HÜSNA NAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yaygın olarak kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında değerlendirilen ve uygulamada kentsel dönüşüm projelerinin önemli bir kısmının yürütülmesinde kullanılan 6306 sayılı Kanun'u incelemektedir. Söz konusu kanun, hukuki çerçevesi itibarıyla Afet Riski Altındaki Alanların dönüştürülmesini de düzenlemekte olup, Kanun'un uygulanmasına yönelik dönüşümler üzerine karşılaştırmalı bir analiz olarak ele alınmıştır. Tez kapsamında, afet riski altındaki alanların dönüşüm politikalarının zaman içerisinde geçirdiği dönüşüm hukuki, sosyal ve yönetsel olarak incelenmiştir. Bu çalışma, nitel araştırma yöntemi çerçevesinde belge incelemesi ve içerik analizi teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Kanun metinleri, yönetmelik değişiklikleri karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Uygulama süreçlerinin yalnızca normatif düzeyde değil, fiili işleyiş boyutunun değerlendirilmesi amacıyla 2012-2023 dönemi ile 2024 dönemi dönüşüm başvuru türleri, dönüşüm kapsamı incelenmiştir. Çalışma bulguları, 2012-2023 döneminde riskli yapı tespiti prosedürüne dayalı, münferit başvurular ekseninde ve arsa payı çoğunluğuna dayalı karar alma süreçleri çerçevesinde yürütüldüğü görülmüştür. Bu dönemde dönüşüm uygulamalarının daha parçalı ve reaktif bir karakterde olduğu ortaya konmaktadır. 2024 sonrası dönemde Kanun'da yapılan revizyonlar ve rezerv yapı alanlarının genişletilmesiyle birlikte uygulamaların daha planlı, koordineli bir yapıya yöneldiği ve dijital süreçler üzerinden yürütüldüğü, toplu başvuruların ve yürütülen projelerin belirgin biçimde arttığı, uygulama süreçlerinin hızlandığı ve yeni politika modeline evrildiği görülmektedir. Bu evrimin getirdiği sorunlar çalışma kapsamında değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında, 2012-2023 ve 2024 sonrası dönem sırası ile Yoğunlaşmamış Merkeziyetçi Dönem ve Yoğunlaşmış Merkeziyetçi Dönem olmak üzere kavramsal olarak kodlanmıştır. Bu çerçevede fiili katılımın kamu eliyle yürütülmesini temel alan, ortaya çıkan yapısal gerilimlerin dengelenmesine katkıda bulunmayı hedefleyen Karma Katılımcı Dönüşüm Modeli (KKDM) önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines Law No. 6306, which is widely utilized within the scope of urban transformation practices in Turkey and used in executing a significant portion of urban transformation projects in practice. In terms of its legal framework, the said law regulates the transformation of areas under disaster risk and is approached as a comparative analysis on transformations aimed at implementing the Law. Within the scope of the thesis, the transformation of policies for areas under disaster risk over time has been examined legally, socially, and administrative perspectives. This study was conducted within the framework of qualitative research methodology, utilizing document review and content analysis techniques. Legal texts and regulatory amendments were comparatively analyzed. In order to evaluate the practical functioning dimension rather than just the normative level of the implementation processes, the transformation application types and the scope of transformation for the 2012-2023 period and the 2024 period were examined. The findings reveal that the 2012-2023 period was characterized by individual applications based on risky building detection procedures and decision-making processes tied to land share majorities, demonstrating a fragmented and reactive nature. In the period after 2024, with the revisions made to the Law and the expansion of reserve building areas, it is observed that the implementations have moved towards a more planned and coordinated structure, are carried out through digital processes, the number of collective applications and ongoing projects has increased significantly, the implementation processes have accelerated, and it has evolved into a new policy model. The problems brought about by this evolution have been evaluated within the scope of this study. Consequently, the 2012-2023 and post-2024 periods are conceptually coded as the“Deconcentrated Centralized Period”and“Concentrated Centralized Period,”respectively. The“Mixed Participatory Transformation Model”(MPTM), which emphasizes public-led actual participation to balance structural tensions, is proposed.