Sahra altı batı afrikasında udu ezgileriyle totem-mask plastiğinin estetik bağlamda karşılaştırma uygulamaları
Applications of aesthetic comparison between udu tunes and totem mask plastic in sub-sahara west africa
  1. Tez No: 207391
  2. Yazar: ZAFER BAYKAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HANDAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Tez çalışması, insan türünün Dünyayla ilk buluştuğu, Afrika'nın kültürel geçmişinde günümüze dek uzanan sanatına, müzik ve plastik sanatlar bağlamında bakmaktır. ola san uy olg tar m, müziğin kaynaklandığı ana kültürel gerekçeyi anlaşılır kılmak için azırlanmıştır. Sahra altı Afrika sanatının gelişim çizgisi ikinci bölümde özetle sunulmuştu Mo bütü edecek nedensel alt yapıyı oluşturmaktadır. Araştırmanın ana çalgısı olan udu, üçüncü böl sun vu mü san dik anlamlandırılması yapılmıştır. Bu kabile ve topluluklar, sekiz ayrı başlıkta incelenmiştir. Tezi n Tüm sanatsal üretim dillerinin bir tez kapsamında analizinin gerçekleşmesi naklı olmadığı için sahra-altı Afrikası'nı geçmişten günümüze taşıyan en eski iki atsal üretim biçimi ile sınırlamak uygun görülmüştür. Tez çalışması kuramsal ve gulamalı denemelerinde büyük ölçüde insanın kendisini sanat dili ile ifade edebilmesi usunda tartışacaktır. Birinci bölüm; sahra altı Afrika'nın sosyo ekonomik ve sosyo kültürel kimliğinin tışıldığı bölümdür. Bu bölü h r. Sanat yaşamın içindeki edimlerden biri olarak insanla hep yan yanadır. dern toplumlarda sadece seçkin bir topluluğun yaşam ortamına giren sanat, Afrika da nüyle yaşamın içindedir. Bu bölüm; udu için yapılacak ezgi açıklamalarına kaynaklık ümde kapsamlı olarak tanıtılmaktadır. Bu bölümde, udunun formları, kullanım ve um teknikleri verilmiştir. üçüncü Bölüm de udunun kaynaklık ettiği, uygar dünyanın rmalı çalgılarına değinilip, udunun evrimi özetlenmiştir. Dördüncü bölümde, udunun bir zik aleti olmaktan öte, bir çok plastik sanat anlatımını da içerdiği için, ilişkili diğer atları da özetlenmiştir. Yine bu bölümde, kabile ve toplulukların etnik köken ayrımları kate alınarak, maske ve totemlerin estetik özelliklerinin udu bağlamında n beşinci bölümü; araştırmacının özel uygulamalarını kapsayacak biçimde 159 oluşturulmuştur. Müzik merkezinden bakılarak, plastik anlamlandırmayla udu iliş tar çal anl kilendirilmiştir. Tezin önceki bölümlerinde verilen bilgilerin ışığında, araştırmacı afından yeni udu tasarımları yapılarak, tasarımlanan bu udularla gerçekleştirilen ezgi ışmaları ve müzik sunum denemeleri yapılmıştır. Verilen müziksel örnekler, kültürel amda ortaklıklar düşünülerek seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Part One, socio-economical and socio-cultural identities of the Sub-Sahara bee which t as been presented in the Part Two in brief. As one of the acts within the life, the is always abreast with people. Taking part only in the habitat of an distinguished unity in modern societies, the art is completely inside the life in Africa. This Part has stituted causal substructure that to be the resource of tune explanations to be made for u. Udu that is the main instrument in the study has been introduced in the Part Three prehensively. In this Part, forms, usage and presentation techniques of Udu have been vided. In the Part Three, percussive instruments taking their roots from Udu have been ntioned and evolution of Udu has been summarized. In the Part Four, other related arts e been summarized because beyond being a musical instrument Udu includes many tic arts expositions. Again in this Part, taking into account that ethnical root distinctions bes and communities, aesthetical characteristics of masks and totems have been ferent titles. The Part Five of the thesis study has been formed to cover individual lications of the researcher. Plastic explanation and Udu have been associated by sidering the music as basis. In the light of the information provided in the previous Parts the thesis, new Udu designs have been created by the researcher and by using such igned Udus, tune studies and musical presentation experiments have been performed. cal samples provided have been selected by considering shared values in a cultural nner.