The military coup d'etat Somalia and it's rule 1969-1991
Somali'deki askeri darbe ve 1969-1991 yılları arasındaki iktidar dönemi
- Tez No: 454487
- Danışmanlar: Prof. Dr. HASAN ALİ KARASAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Türkiye'nin Africa Kıtasıyla olan ilişkilerinin tarihçesi çok eskiye dayanmakla beraber son zamanda Türkiye ile Alt Büyük Sahra Afrikası arasında şimdiye kadar görülmemiş yeni bir etkileşim seviyesi gözlenmektedir. Türkiye'nin dış politikasında batı dünyası dışındaki dünyanın giderek artan önemi böylece başlamıştır.1990'lardan sonra Alt Büyük Sahra Afrikası, Türkiye'nin ilişkilerini yoğunlaştırdığı bölgelerden birisi olmuştur. 1998'de hazırlanan Afrikaya açılma planı, diğer planlara kıyasla Türkiye'nin alt büyük sahra Afrikasına yönelen dış politika inisiyatifinin katalizörü olmuştur. Başlangıçtaki hedeflere ve elde edilen sonuçlara bakıldığında Türkiye'nin, 1998 planından net bir başarı kazanmış olduğunu savunuyorum. Hem Afrika'nın milletleri ve hem de Afrika ülkeleri bazında. Ancak, Türkiye ve Somali ilişkileri, 19 Ağustos 2011'de başlamıştır. Dört Türk bakan ve Türkiye'nin kültür ve iş dünyasının çok sayıda seçkin mensuplarından oluşan bir delegasyon Başbakan Sn. Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Mogadişu'ya gitmiştir. Ziyaretin resmi niteliğinin yanında gıda yetersizliğinin giderilmesi amacını da taşımaktaydı. O zamanlarda Somali'de günde 10,000 yetişkin olmak üzere 2.8 milyon kişi ciddi ölüm tehdidi altındaydı. Bazı bölgelerde kötü beslenme ve açlık oranı %38'in üzerindeyd ve bu durum, tüm Somali nüfusunun %20'sinin gıdasız kalmasına neden olmuştu. Durum o kadar vahim ve acildi ki, 1984'ten beri ilk kez birleşmiş milletlerde açlık ilan edilmişti. Sözcükler: Türkiye Alt-Büyük- Sahra Afrikası, Türk Dış Politikası, Türkiye-Afrika İlişkileri, 1998 Eylem Planı.
Özet (Çeviri)
even though Horn of Africa relationship Turkey with continent have had a long historical an preference point, of communication is lately individual experimental involving Sub-Sahara Africa and Turkey, starting the mounting significance of non-western humanity in Turkish foreign strategy A part since the 1990s, Sub-Saharan Africa go round out to be one of the area anywhere Turkey strengthen Its relationships into the African opening plans that was organized the 1998 had been to catalyze into the Turkey foreign policy proposal toward Sub-Saharan African all the way through compare to a plans early objective by the outcome, I argued to Turkey get a apparent victory beginning its 1998 plan That to the African people also African state. Although Turkey and Somalia relationship starting on the 19 th of Augusts 2011 a designation collected of four Turkish ministers and more than a few member of Turkey's educational and trade most excellent compensated a trip to Mogadishu below into the management of Prime Minister Mr.Recep Tayyip Erdoğan. In adding to its administrator measurement the vacation was expected at bring food dearth, at the point in time 2.8 million people were less than grave was danger of death at a rate of 10,000, adults per days in Somalia. Starvation exceeds 38% a number of area which absent 20% of the complete Somalia people without food; the state of affairs was so sensitive that food crisis was stated in the stated nations for the very foremost time since 1984. Keyword:Turkish Foreign Strategy, Turkey Sub-Sahara Africa, Turkey Africa Relation, the 1998 Opening Action Plan.