Enformasyon teknolojilerinde dış kaynak kullanımı
Information technology outsourcing
- Tez No: 207402
- Danışmanlar: PROF.DR. UĞUR YOZGAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, İşletme, Science and Technology, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalısmanın amacı, günümüzde milyarlarca dolarlık bir pazara sahip enformasyon teknolojilerinde dıs kaynak kullanımı uygulaması hakkında bilgi sunmaktır. Teorik bölümde yerli ve yabancı literatürde yer alan birçok arastırma incelenmis, uygulama bölümünde ise, tarım makinaları sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın gerçeklestirdigi proje, üst düzey Bilgi Sistemleri yöneticileri ile görüsülerek anlatılmıstır. Çalısmanın sonunda, uygulamanın basarısının, temelde uygulama öncesi yapılan risk degerlendirmesine baglı oldugu anlasılmıstır. Bu asamada hatalı tercihler yapan isletmelerin birçok problemle karsılastıgı görülmüstür. Uygulama bölümü, seçmeli dıs kaynak kullanımını tercih eden isletmelerin, daha esnek davranabildigini göstermistir. Özellikle uzun vadeli sözlesmeler hazırlanırken, isbirligi süresince ortaya çıkabilecek her türlü problem dikkate alınmalıdır. Yasanan anlasmazlıkların çözümünde etkin iliski yönetimin büyük payı bulunmaktadır. Sözlesme süresince çıktıların sürekli olarak degerlendirilmesi de, müsteri isletmeye büyük fayda saglayacaktır
Özet (Çeviri)
This study aims to give information about information technology outsourcing which has a market of billion dollars. In theorical part, several researches, both in Turkish and English, are examined. In case study part, an outsourcing project of an agricultural equipment manufacturer is analyzed. To do this, executive managers of Information Technology department are interviewed. As a result, it is observed that, success of information technology outsourcing, mainly depends on risk evaluation at the beginning. Companies that fail at this stage, encounter several problems in the future. Case study shows that companies which prefer Selective Outsourcing can act more flexible. Especially while preparing long-term contracts, further possible problems that may occur during collaboration, should be taken into consideration. Effective relationship management plays great role in resolving conflicts. Continuous evaluation of the outputs, will be beneficial for the customer company.