Toplam bilgi yönetimi ve organizasyonel bilgi haritaları
Total knowledge
- Tez No: 101135
- Danışmanlar: PROF.DR. MURAT DİNÇMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
TOPLAM BİLGİ YÖNETİMİ VE ORGANİZASYONEL BİLGİ HARİTALARI ÖZET Bilgi, enformasyon ve verinin; insanların beceri, uzmanlık, düşünce, sezgi ve yorum potansiyeli ile birleşerek yeni bir düşünce üretme, problem çözme ya da karar verme amacıyla kullanılabilecek biçime dönüşmüş halidir. Başka bir deyişle, etkin bir eylem yapabilmek için gerekli yeterliliklere dönüştürülmüş enformasyondur. Günümüz ekonomilerinde bilgi; insandır, paradır, esnekliktir, güçtür, rekabet üstünlüğüdür, ilerlemedir, öğrenmedir. Oturmuş bir işletme için bilgi; sermaye, işgücü ya da araziden çok daha geçerli bir kaynaktır. Bununla birlikte, işletmelerin en çok ihmal ettiği kaynak da yine bilgidir. Oysa bilgi; karşılaşılan yeni durumlara yanıt verme becerisidir. Benimseme, eyleme geçme ve performans gösterme için bir gerekliliktir. Her türlü organizasyonda bilgi sırasıyla;. keşfedilir /üretilir,. kayda geçirilir,. kullanılır,. ilgili diğer kişilere aktarılır. geliştirilir ve. güncelliğini yitirdiğinde arşive kaldırılır. Organizasyonlar; yapılan içinde bulundukları dış çevre, faaliyet gösterdikleri sektör, müşterileri, müşterilerinin talep durumları, sahip oldukları kültürel özellikler ve stratejilerine bağlı olarak“bilginin yaşam çevrimi”adını verilen bu sürecin farklı adımlarına daha fazla önem ve öncelik verirler. Bu, organizasyonların bilgiyi değerlendirme ve kullanma konusundaki yaklaşımlarım belirler. Yukarıda değinilen faktörler göz önünde bulundurularak yapılan bir çalışma; bilgiyi farklı biçimlerde değerlendiren ve kullanan üç farklı organizasyon türü olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır: 1. Bilgi arayıcıları 2. Bilgi kullanıcıları 3. Bilgi üreticileri. Bu sınıflandırmaya göre ortaya çıkan organizasyon kümelerinin tümüyle birbirinden ayrık olması gerekmemektedir. Zira organizasyonların bilgi konusuna yaklaşımları ve buna ilişkin olarak gerçekleştirdikleri faaliyetler, yukarıda sıralanan faktörlerde ortaya çıkabilecek değişikliklere bağlı olarak zaman içerisinde değişiklik gösterebilir. ıxÖnemli olan bunun kontrollü ve sistematik bir biçimde yapılması, bir başka deyişle belirli bir yaklaşım doğrultusunda yönetilmesidir. Günümüzde, bunun sonucunda gelinen nokta ise, organizasyondaki her bir bireyin yukarıdaki süreç adımlarım kendi işinin bir parçası haline getirerek organizasyondaki Bilgi Yönetimi faaliyetlerine katılması, yani Toplam Bilgi Yönetimidir. Bilgi Yönetimi konusu beraberinde yeni kavramlar ve araçlar getirmiştir. Söz konusu kavramların en önemlisi“entelektüel sermaye”kavramıdır.“Duyumsanmayan varlıklar”yada“görünmeyen varlıklar”olarak da adlandırılan“entelektüel varlıklar”ya da“entelektüel sermaye”kavramı ile genellikle, bir organizasyonun sahip olduğu kayıtlı bilgiler ve organizasyondaki insanların bilgi, beceri ve deneyimleri kastedilmektedir. Bununla birlikte, bir kuruluşun elindeki patentlerin, uyguladığı süreçlerin, çalışanlarına özgü becerilerin, teknolojilerinin, müşteri ve tedarikçileri hakkındaki enformasyonunun ve geçmiş tecrübelerinin toplamı;“entelektüel sermaye”kavramının bir tamım değil, olsa olsa bir resmidir. Doğal olarak 'Bilgi Yönetimi“ yalnızca belirli bir kavramlar kümesi değildir. Aynı zamanda bilginin etkin bir biçimde yönetilebilmesine yönelik somut araç ve yöntemleri de içerir. Söz konusu araçlardan bir tanesi de ”Organizasyonel Bilgi Haritaları“dır. Bilgi Haritası, bilgi depolan ve dinamikleri arasındaki ilişkileri ve bunların önemini gösteren bir açık (kurumsal) ve kapalı bilgi arama aracıdır. Bir sentez sonucunda ortaya çıkarılan Bilgi Haritaları; bir organizasyondaki bilgi kaynak, akış, kısıt ve kayıplarım betimler. Bilgi Haritaları, bir organizasyondaki bilginin nerelerde ve kimlerde toplandığım ve organizasyon içerisinde ne şekilde aktığını görsel bir hale getirerek hem organizasyondaki bireylerin varolan bilgiye ulaşmalarını kolaylaştırır hem de bütünün görülmesini sağlayarak onlara yeni bilgiler elde etme konusunda doğru kapılan açar. Genellikle ”bilgi haritalama" kavramı ile bir organizasyondaki enformasyonun nerelerde bulunduğunun belirlenmesi anlaşılır, fakat söz konusu kavram aynı zamanda bilginin ne şekilde yapılandınlacağı ile de ilgilidir. Bir organizasyonda yer alan insanların rolleri ve uzmanlık alanlarım öğrenmek, bilgi akışına ilişkin kısıtlan belirlemek ve varolan bilginin niteliğim artırma fırsatlarına dikkat çekmek amacıyla bilgi parçacıklanmn yerinin, sahibinin, değerinin ve ne şekilde kullanıldığının ortaya çıkarılmasına yardımcı olmak bir organizasyonda süreklilik arz eden bir çalışmadır. Bilgi haritalama; araştırma, denetim ve sentez fonksiyonlarından oluşan önemli bir uygulamadır. Uygulamanın amacı, enformasyon ve bilgi edinim ve kayıplarının hesabım tutmaktır. Bu amaçla bireylerin ve gruplann uzmanlık ve yetkinliklerini keşfeder. Bilginin bir organizasyon içerisinde ne şekilde aktığım görselleştirir. Herhangi bir organizasyonun tamamı ya da bir bölümüne yönelik olarak oluşturulacak Bilgi Haritası, başlıca şu amaçlar için kullanılabilir:. Bağımsız kullanıcıların veri enformasyon ve bilgiye görsel olarak kolayca ulaşmasını sağlamak ve böylece;. belirli bir bilgi nesnesine ilişkin olarak saklanmış enformasyonun görülmesine,. özel olarak aranan da belirli bir nesneyle ilişkili tüm bilgi nesnelerine görsel olarak ulaşılmasına,. bilgi tabanım genişletmek amacıyla yeni bilgi nesnelerinin yaratılmasına,. bilgi ağının genelinde araştırma yapılabilmesine ve. belirli bir bilgiye yönelik sorgulama yapılabilmesine olanak vermek Bilginin tekrar tekrar kullanımını cesaretlendirmek ve varolan bilginin yeniden keşfedilmesini önleyerek, araştırma için ayrılan zamanı ve bilgiyi elde etme maliyetini azaltmak Bilgi paylaşımım artırmaya yönelik köprüler kurmak amacıyla uzmanlık ve öneri adacıklarım belirginleştirmek ve konumlarım netleştirmek Öğrenmenin gerçekleştiği etkin ve acil uygulama ekiplerini keşfetmek Bilgi Yönetimi projelerindeki ilerlemenin ölçülmesine yönelik bir altyapı oluşturmak Kurmay çalışanların kritik bilgileri kolayca bulmasına yardımcı olarak uzmanlar üzerindeki yükleri hafifletmek Kullanılabilecek enformasyona ulaşımı sağlayarak; müşteriye yanıt verme, karar verme ve problem çözme faaliyetlerini iyileştirmek Öğrenme ve bilgi artırma fırsatlarını belirginleştirmek Entelektüel ve soyut varlıkların stoğunu oluşturmak ve etkin bir biçimde denetimini yapmak Bir bilgi mimarisi ya da ortak hafıza tasarlamaya yönelik bir ön çalışma oluşturmak xı
Özet (Çeviri)
TOTAL KNOWLEDGE MANAGEMENT AND ORGANIZATIONAL KNOWLEDGE MAPS SUMMARY Knowledge is the form of information and data that was transformed by coupling with the potential of people's skills, competencies, ideas, intuitions and commitments inorder to be used for producing a new idea, problem solving or decision making. In today's economy, knowledge is people, money, flexibility, power, competitive advantage, leverage and learning. Knowledge is more relevant to sustained business than capital, labor or land. Nevertheless, it remains the most neglected asset. Knowledge provides the ability to respond novel situations. It is more than justified true belief and is essential for action, performance and adaption. In all organizations, knowledge is; explored / produced, documented, used, taught to the related people, developed and sent to the archive when it lost its actuality respectively. Organizations give different importance and priority to the different steps of this process that is called“the life cycle of knowledge”according to their structure, environment, sector, customers, customers' demand situations, cultural values, and strategies. This determines the attitude of organizations for utilizing and using knowledge. As a result of a study that is done by using these actors, it has been noticed that organizations can be classified into three groups according to their way of utilizing and using knowledge: 1. knowledge seekers, 2. knowledge users and 3. knowledge makers. These classifications are not necessarily mutually exclusive, because the attitude of organizations to knowledge changes by time according to the changes at the factors listed above. Here the important point is utilizing and using knowledge systematically and under control, in other words managing it with a certain approach. XllToday, the result of this fact is the involvement of all the members of an organization to the knowledge management activities by making the steps of the life cycle of knowledge as a part of their jobs, in other words“Total Knowledge Management”. New concepts and new tools have occurred together with Knowledge Management. The most important one of these new concepts is the concept of 'Intellectual capital“. With the concept of ”intellectual assets“ or ”intellectual capital“ that is also known as ”untangible assets“ or ”unvisible assets“, all of the documented knowledge in an organization and the knowledge, skills, and experience of the people in that organization is meant. However, the patents, processes, skills of the workers, technology, information about the customers and suppliers and the sum of past experiences of an organization are not the definition of ”intellectual capital“. These may be only a photograph of it. Of course, ”Knowledge Management“ is not only a therminology. It also includes some methods and tools that can be used to manage knowledge. One of these tools is ”Organizational Knowledge Map“. A Knowledge Map, is an explicit and implicit knowledge search tool that shows the relations between knowledge stores and dynamics and their importance. Knowledge Map that occures as a result of a synthesis study, defines the knowledge sources, flow, constraints and losses in the organization. Knowledge Maps make easier knowledge to be explored and show people the true directions to access new information by illustrating the knowledge and its flow throughout an organization. Generally term of ”knowledge mapping" is understood as determination of knowledge stored in an organization, but it is also related with how knowledge is structured in an organization. It is an ongoing quest within an organization (including its supply and customer chain) to help discover the location, ownership, value and use of knowledge artifacts, to learn the roles and expertise of people, to identify the constraints to the flow of knowledge, and to highlight opportunities to leverage existing knowledge. Knowledge mapping is an important practice consisting of survey, audit, and synthesis. It aims to track the acquisition and loss of information and knowledge. It explores personel and group competencies an proficiencies. It illustrates how knowledge flows throughout an organization. A Knowledge Map of an organization or a certain part of it can be used to:. Help independent users to access data, information and knowledge visually and easily and so making it possible to;. illustrate the store information about certain knowledge objects,. access all the related objects about a certain object visually. create new knowledge objects to enlarge knowledge base,. searching throughout the entire network and. making queries about a certain object. Encourage re-use and prevent re-invention and save search time and acquisition costs XlllHighlight islands of expertise and suggest ways to build bridges to increase knowledge sharing Discover effective and emergent communities of practice where learning is happening Provide a baseline for measuring progress with Knowledge Management projects Reduce the burdan on experts by helping staff to find critical information quickly Improve customer response, decision making and problem solving by provding access to applicable information Highlight opportunities for learning and leverage of knowledge Provide an inventory and evaluation of intellectual and intangible assets Research for designing a knowledge architecture or a corporate memory xiv