Türk bütçe sisteminde performans denetimi
The performance audit in turkish budget system
  1. Tez No: 207401
  2. Yazar: EKREM CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER FARUK BATIREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Klasik hesap verme mekanizmalarındaki yetersizlikler, geleneksel teftis/denetim uygulamalarındaki sorunlar, kamu yönetimi, mali yönetim ve denetim alanındaki gelismeler dünyada kamu denetiminin amaç, yöntem ve yaklasım bakımından yeniden yapılandırılmasını gündeme getirmistir. Bu gelismeler neticesinde çagdas bir denetim yaklasımı olarak performans denetimi önem kazanmıs ve yaygılasmıstır. Buna karsın, ülkemizde denetim sisteminin yeniden yapılandırılması, etkinliginin arttırılması, çagdas metodoloji ve yaklasımların benimsenmesi konusunda yıllarca ciddi bir mesafe alınamamıstır. Bu tezde, Türkiye'de gerçeklestirilen performans denetimi uygulamalarının degerlendirilmesine çalısılmıstır. Bu kapsamda, son yasal düzenlemeler çerçevesinde Türk bütçe sistemindeki kontrol ve denetim uygulamaları da incelenmistir. Çalısma sonucunda ülkemizde uluslararası standart ve uygulamalardaki anlamıyla ?denetim? faaliyetlerinden çok ?teftis? ve ?sorusturma? görevlerine agırlık verildigi, yapılan sınırlı denetimlerin ise klasik düzenlilik denetimleri olarak gerçeklestirildigi görülmüstür. Basbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu hariç tutulacak olursa Türkiye'de performans denetimi yapılmasına ancak 90'lı yıllarda baslanabilmistir. Özellikle Sayıstay'ın yaptıgı bu denetimler de sayı ve nitelik bakımdan yetersiz kalmıstır. Bu durum, kamudaki geleneksel yönetim anlayısı, bütçe sistemindeki yetersizlikler, denetim konusundaki yasal alt yapı eksikligi ve teftis ve denetim birimlerinin bu yöndeki bilinçli tercihinden kaynaklanmıstır. Kamu denetiminin bu niteligi günümüze kadar korunmus ve performans denetimi uygulamaları yaygınlastırılamamıstır. Fakat 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile denetime çerçeve olusturan mali yönetim sistemi ile kontrol ve denetim faaliyetleri çagdas gelismeler paralelinde yeniden tasarlanmıs ve uygulamaya geçirilmistir. Böylece, mali yönetim sistemimizde, kontrol ve denetim alanındaki birçok sorunun çözümü için gerekli düzenlemeler yapılmıs, performans denetimi konusundaki yasal ve yönetsel alt yapı eksikligi giderilmistir. Bu husus, denetimin etkinliginin arttırılması ve performans denetimlerinin yaygınlasmasına önemli katkılar saglayacaktır. Bununla birlikte, bütçe kontrol ve denetim faaliyetlerinin, özellikle performans denetimlerinin kamu mali yönetim ve kontrol sisteminin bütünlügü içinde ele alınması ve hesap verme mekanizmalarının, idarelerin iç kontrol sistemlerinin ve kamudaki yönetim yapısı ile personel rejiminin rol ve öneminin göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Bu noktada Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Sayıstay'a, mali yönetim, iç kontrol ve iç denetim sistemlerinin tasarım ve isleyisinde rol üstlenen merkezi kuruluslara, kamu idarelerinin yöneticilerine ve iç denetim birimlerine önemli görevler düsmektedir.
Özet (Çeviri)
Inadequacies on classical accountability mechanism, problems on practices of traditional inspection/audit, developments on public management, financial management and audit areas make reconstruction of public audit in the world about purpose, method and approach a current issue. As a result of this developments ?performance audit? as a contemporary audit approach, has had importance and become widespread. On the other hand, in our country it has not been any significant improvement about reconstruction of audit system, to be increased efficiency, imbibitions of contemporary methodology and approach. In this thesis, it has been studied to evaluate practices of performance audit in Turkey. For this scope, also it has been researched practices of control and audit in Turkish budget system by frame of latest legal regulations. After this study, it is clear that in our country it has been more concentrate on ?inspection? and ?investigation? than ?audit? by means of international standards and practices and also it has been seen that a limited audit task which has been done is put into practice as classic orderliness audits. Performance audit in Turkey has started first just in 90?s except for Prime Ministry High Auditing Board. Especially, this audit tasks which has been done by Court of Accounts was insufficient from the point of view of number and quality. This situation is the cause of traditionally management comprehension in public, inadequacies on budget system, deficiency of legal infrastructure on audit issue and inspection and audit units preference of this aspect consciously. Public audit?s this feature has been saved up to now and performance audit practices could not had been become widespread. But, financial management system which is framework of audit, control and audit activities redesign and launched along with contemporary developments by Financial Management and Control Law No 5018. Therefore in our financial management system many regulations has been done to solve such problems on control and audit areas, removed deficiency of legal and managerial infrastructure about performance audit. This matter will obtain important assist in increase efficiency of audit and performance audit?s becoming widespread. However, budget control and audit activities, especially performance audits has to be taken up integrity of public finance management and control system and in addition accountability mechanisms, managements internal control systems, management structure in public and importance of personnel regime mustn?t to be ignored. At this point, Turkish Grand National Assembly, Court of Accounts, central government that have a part in redesign and process on financial management, internal control and internal audit system, managers of public administrations and internal audit units have important responsibilities.