İbn sînâ'da meâd
Hereafter in avicenna
- Tez No: 207423
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN KUTLUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Tarih, Religion, Philosophy, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İbn Sînâ'da Meâd? adlı tez çalısması, kısaca, Ortaçag slâm filozoflarından bn Sînâ'nınölümden sonraki hayat ya da ahiret hususundaki görüslerinin ortaya konulmasınınamaçlandıgı bir arastırmadır. Çalısma giris ve üç ana bölümden olusmaktadır.Giriste, bn Sînâ öncesi ilkçag Yunan ve Ortaçag slam filozoflarının meâd ya da ölümsonrası hayat fikirleri, slâm öncesi millî veya semavî dinlerdeki meâd fikri ortayakonulmaya çalısıldı.lk bölüm, bn Sînâ'nın nefs(ruh) görüsü, nefsin varlıgını ispatı, nefsin cisimden ayrı bircevher olusunu ispatının incelenmesine ayrıldı, Yine bu bölümde düsünürün, nefsinölümsüzlügünü ispatı ve onun tenasühü (ruh göçünü) reddi ayrıntılı bir sekilde ele alındı.kinci bölümde, bn Sîna'nın cismanî meâd, yanı ölümden sonra bedenin dirilisi fikrinebazı elestirileri yer almaktadır.Üçüncü bölümde ise dünyada yapıp ettiklerine göre, ölümden sonra nefslerin ceza ya damükâfatları, haz veya elemleri ve mertebeleri hakkında düsünürün fikirleri incelenmektedir.Çalısmada varılan bazı sonuçlar ise sunlardır:bn Sînâ'ya göre insan nefsi ölümden sonra bakidir. Ölüm olayı ile ölen ve dagılanbedendir, nefs ise ölmez. Dinlerde haber verilen bedenin dirilisi fikri ise aklî açıdanispatlanamamakta, fakat bu fikir düsünürün bazı eserlerinde vahiy bilgisi dogru olacagından,naklî bakımdan kabul edilmektedir. Böyle bir kabul Fârâbî'de bulunmamaktadır. Bu nedenlecismanî hasre inanmamak hususunda bn Sînâ, Fârâbî ile aynı safta ele alınmamalıdır. O, aklîbakımdan bedenin dirilisini ispatlayamasa da, öte dünyada nefslere verilecek 'semavîbeden'leri imkânsız görmemektedir.
Özet (Çeviri)
The Thesis workout called ?Hereafter in Avicenna ( Ibn Sina )? is briefly aworkout aiming to put forward the medieval philosopher Ibn Sina`s beliefs regarding lifeafter death or hereafter. The workout consists of an introduction and three main parts.In the introduction the thoughts of philosophers, who lived before Avicenna (IbnSina) in the ancient times and in the medieval age, about life after death or hereafter andthe hereafter notion in the pre-islamic national and celestial religions are tried to be putforward.The first part is parted for Avicenna´s (Ibn Sina`s) soul idea, the confirmation ofthe soul`s existence and the proof of the soul`s being another essence from the object.In addition to that the philosopher`s confirmation of the soul`s immortality and his refusalof its immigration are discussed in a detailed way in this section.In the second part, there are some criticism over Avicenna´s (Ibn Sina`s)corporeal hereafter, in other words, his belief in the body`s resurrection after death.In the third part, the philosopher`s ideas regarding the souls punishment orrewardment after death according to what they did in the world and his thoughts aboutpleasure or anguish and their stages are analysed.The conclusions that have been arrived in the workout are these:According to Avicenna (Ibn Sina) the human soul is everlasting after the body`sdeath. With the death event the thing which dies and scatters is the body, the soul doesnot die. The soul`s resurrection, which is announced within the religions, cannot beproved mentally, however in the philosopher`s some works this thought is accepted in atransferred way since the apocalypse information is right. Such an acceptance is notconsidered in the thoughts of Al-Farabi. Because of this in the matter of not believingcorporeal Day of Judgement, Avicenna (Ibn Sina) should not be considered in the samecategory with Al-Farabi. Even if Avicenna (Ibn Sina) could not prove the body`sresurrection from the mental way, he does not accept the celestial bodies, which will begiven to the souls in the other world, as impossible.