1990 sonrası Türkiye'de bağımsız sinema
Independent cinema in Turkey after 1990
- Tez No: 207433
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERPİL KIREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Sinema, 19y.y. teknolojik ve kapitalist gelismelerinin bir sonucu olarak ortaya çıkmıstır. Bu nedenle, en basta kitlesel bir eglence aracı olarak görülmüs, kar elde etmek temel amaç olmustur. Sinemanın yapım ve dagıtım olarak bir ticaret metası gibi planlanması kapitalist üretim biçiminin bir sonucudur. 1920'lerle birlikte sinemanın bir sanat alanı olarak kabul görmeye baslaması, bu alanda farklı ve muhalif çalısmaların yapılmasına neden olmustur. Bu muhalif tavır, egemen sinema ideolojisinin dısında ve bu alandan bagımsız bir sinemanın yaratımını mümkün kılmıstır. Türkiye'de egemen sinema karsısında sistemli ve bütünlükçü bir muhalif tavır 1990 sonrasına rastlar. Bu tarihten itibaren bagımsız sinema pratigi film üreten içinde genç ve muhalif yönetmenler, Yesilçam sinema anlayısına, ticari ve popüler sinema kalıplarına ve Hollywood egemenligine karsı filmler üretmeye baslamıstır. Zeki Demirkubuz, Nuri Bilge Ceylan, Dervis Zaim, Semih Kaplanoglu, Handan pekçi Yesim Ustaoglu, Ahmet Uluçay, Kudret Sabancı ve Serdar Akar gibi yönetmenler her ne kadar birbirinden farklı filmler üretseler de, yaptıkları filmler ?bagımsız? sinema anlayısı içinde yer alırlar.
Özet (Çeviri)
Cinema emerged as a result of technologic and capitalist developments of 19th century. Therefore, it ocurred as an entertainment for masses and gaining profit became the main target. Planning the cinema as a trade goods is the consequence of capitalist production form. In 1920?s cinema excepted as a form of art and this exception made different and opposing works possible. The opposing attitude created an independent cinema out of the area of the dominant cinema ideology. In Turkey, systematic and entirety attitude against the sovereign cinema begun after 1990?s. In 1990?s independent, young and antagonistic directors commenced shoting films against Yesilçam cinema conception, populer and trade cinema and Hollywood dominancy. Even Though directors like Zeki Demirkubuz, Nuri Bilge Ceylan, Dervis Zaim, Semih Kaplanoglu, Handan pekçi Yesim Ustaoglu, Ahmet Uluçay, Kudret Sabancı ve Serdar Akar shoots different films they all can be considered in Turkish independent cinema.