'A living dog is better than a dead lion': Representations of animal otherness in post-1990s independent Turkish cinema
'Sağ köpek, ölü aslandan iyi': 1990'lar sonrası bağımsız Türk sinemasında hayvan ötekiliğin temsilleri
  1. Tez No: 454471
  2. Yazar: ZEYNEP ŞAHİNTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖĞÜT YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bağımsız Türk sinemasının çeşitli filmsel ve anlatısal yönleri sosyal ve politik imalarından ötürü pek çok akademisyen ve film eleştirmeni için popüler çalışma alanları olmuştur. Bu çalışmaların bu filmlere olan genel yaklaşımını nitelendiren odak noktası ise yönetmenlerinin“Öteki”karakterleri nasıl betimlediği ve bu temsillerin olumlu ya da olumsuz olup olmadığıdır. Bu“Öteki”kategorisi özellikle kadınları, çocukları, alt sınıfları, dinsel açıdan“Öteki”leri, şehirlilerin zıttı olarak köylüleri, sosyal olarak dışlanmış karakterleri, ve son olarak da hayvanları içermektedir. Bağımsız Türk sinemasında kendini sıkça gösteren hayvan“Öteki”ler dışındaki tüm bu“Öteki”karakterler pek çok akademisyen ve film eleştirmeni tarafından yakından incelenmiştir. Bu tezin göstereceği gibi 1990'lar sonrası bağımsız Türk sinemasındaki hayvan karakterlerin,“Ötekiliği”temsil eden tüm insan karakterler kadar önemli bir fonksiyonu vardır; çünkü hem filmlerdeki insan karakterlerin doğrudan bir uzantısı gibi, hem de şiddet ve gücün toplumda nasıl işlediğini, hayvan ve insan karakterleri nasıl eşit derecede mağdur ettiğini gösteren metaforlar olarak temsil edilmektedirler. Hayvan Çalışmaları alanının gittikçe ilgi görmesi ve 1990'lar sonrası bağımsız Türk sinemasındaki hayvan karakterlerinin örneklerinin artıp daha görünür hale gelmesiyle birlikte Yeni Türkiye Sineması üzerine yapılan“Öteki”odaklı çalışmalardaki bu eleştirel açığın kapatılması ve hayvan“Öteki”nin de incelenmesi önemlidir. Böyle bir amaç üstlenen bu tez çalışması da Tabutta Rövaşata, Uzak, Beş Vakit, Yusuf Üçlemesi: Yumurta, Süt, Bal; Kosmos, Araf, Jîn, Şarkı Söyleyen Kadınlar, Kış Uykusu, Sivas ve Abluka filmlerindeki hayvan“Öteki”lerin temsilindeki etik, estetik, filmsel ve anlatısal anlam ve imalar üzerine odaklanarak bu filmlerdeki insan Benlik ile hayvan Öteki arasındaki iletişim ve uzlaşmanın sözel bir etkileşim olmadan nasıl sağlandığını inceleyecektir.
Özet (Çeviri)
Due to their social and political implications, the various cinematic and narrative aspects of independent Turkish cinema have been popular subjects of critical study for many scholars. One specific focus that has characterized the general approach to these films has been a study of the representations of the“Other”and whether the Other was portrayed in a pejorative or celebratory fashion. This category of the Other has predominantly contained women, children, the economically disenfranchised, the religious Other, villagers juxtaposed with city dwellers, the socially outcast, and finally, animals. All these groups of Others have been the subject of close examination, except one abundantly portrayed group: animals. As this thesis will reveal, animal characters in post-1990s independent Turkish cinema have an equally essential function as any of these groups as they are portrayed both as direct extensions of the human protagonists, and as metaphors of how violence and power operate in society, victimizing human and animal subjects in similar terms. With the increasing attention Animal Studies have drawn and the visibility of animal characters in post-1990s independent Turkish cinema, this critical gap needs to be filled. Assuming such an aim, this thesis will focus on the ethical, aesthetic, cinematic, and narrative implications of how animals are portrayed in Somersault in a Coffin, Distant, Times and Winds, The Yusuf Trilogy: Egg, Milk, Honey; Kosmos, Somewhere in Between, Jîn, Singing Women, Winter Sleep, Sivas and Frenzy and conclude that they open alternative paths of reconciliation between the human Self and the animal Other.