Yeniden yapılanan dünya ekonomisinde Marshall planı:Türkiye örneği
The Marshall plan in re-constructed world economy: Example of Turkey
  1. Tez No: 207432
  2. Yazar: TOLGA TÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜRKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalkınma İktisadı ve İktisadi Büyüme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Çalısmada Ikinci Dünya Savası sonrasında ortaya çıkan üretici sermayenin uluslararasılasması ve soguk savas olgularının ürünü olan Marshall Planı'nın Türkiye uygulaması ele alınmıstır. Çalısmaya, ?Marshall Planı Türkiye'nin kapitalist gelisme sürecinde nasıl bir rol oynamıstır?? sorusu yön vermistir. Bu sorunun yanıtlanması için öncelikle Marshall Planı'nın ortaya çıkıs kosulları ile uygulama araçları ve kurumsal yapısı açıga çıkarılmaya çalısılmıstır. Bunun için, dönemin gazeteleri, dergileri, meclis görüsmeleri, raporları, arsivleri taranmıstır. Çalısmada ilk olarak, Ikinci Dünya Savası sonrasında ortaya çıkan ABD hegemonyası, kapitalist sistemin süreklilik kosullarını saglamaya dönük kurumsal ve ideolojik araçlar ele alınmıstır. Takip eden bölümde Marshall Planı'nın ilan edilmesi, buna iliskin tepkiler, Plan'ın mekanizmaları ve uygulama araçları ele alınmıstır. Dördüncü bölüm Ikinci Dünya Savası sonrası dönemde Türkiye'de yasanan dönüsüme ve Türkiye'nin yeniden yapılanan kapitalist sisteme eklemlenme çabalarına, besinci bölüm ise, Marshall Planı'nın Türkiye uygulamasına ayrılmıstır. Bu bölümde ilk olarak Türkiye'de Plan'ın ilan edilmesine dönük tepkilere deginilmistir. Sonrasında, Türkiye'nin Plan'a dahil olma süreci, Plan içerisinde Türkiye'ye biçilen rol, Ekonomik Isbirligi Anlasması, Marshall Planı'nın tarım, enerji, madencilik, sulama, özel sektör, emek hareketi ve savunma gibi alanlarda uygulama biçimi ile yarattıgı etkiler ele alınmıstır. Bu bölümde ele alınan son nokta ise, Marshall Planı'nın Türkiye uygulamasının, uygulama araçları açısından degerlendirilmesi olmustur. Çalısmada, Marshall Planı'nın, sermayenin uluslararasılasma dinamiginin bir ürünü oldugu ve Ikinci Dünya Savası sonrasında ortaya çıkan Modernlesme Kuramı'nın önerdigi politikaların somutlanması islevini gördügü anlasılmıstır. Türkiye uygulamasına iliskin varılan sonuç ise, Marshall Planı'nın, Türkiye'nin kapitalist gelisme sürecinde, ticaret sermayesi ile birikim sürecinden sanayi sermayesi ile birikim sürecine geçisin kosullarını hazırlayan bir faktör oldugu tezi olmustur. Tolga Tören Lisans Egitimini Anadolu Üniversitesi Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi Iktisat Bölümünde, Yüksek Lisans egitimini Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Iktisat Anabilim Dalı Kalkınma Iktisadı ve Iktisadi Büyüme Bilim Dalı'nda tamamlamıstır. Aynı bölümde doktora programına baslamak için çalısmalarını sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this paper is to analyse the internationalisation of productive capital occured after Second World War and practice of Marshall Plan which is an outcome of the Cold War fact in Turkey. The question; ?How Marshall Plan played a role in process of capitalist development? has managed the paper. In order to answer this question, first the idea that the emergent circumstances and the tools of practice and institutional structure should be conveyed in level is the main point of view. In order to implement this aim, the newspapers, magazines, parliament negotiations, reports and archives of that term have been searched. In the first chapter, USA hegemony occured after Second World War , institutional and ideological tools which aim to provide conditions of capitalist system sustainability has been analysed. The folowing chapter of the paper, proclamation of Marshall Plan and related reactions to the Plan, the mechanisms aiming to practice the plan and the tools of the practice have been analysed. In fourth chapter of the paper, the transformation lived in Turkey after Second World War and the integration efforts of Turkey to the restructuring capitalist system has been analysed. In fifth chapter it is analysed the practice of Marshall Plan in Turkey. In this chapter, first of all the reactions to the proclamation of the Plan in Turkey to the plan, the role given to Turkey, Marshall Plan Agreement (Economic Cooperation Agreement) the type of practice of agricultural energy mining, irrigation, private sector, labor movement, defense and affects which were created by the plan have been analysed. The last point of this chapters is the evaluation of Marshall Plan in Turkey by means of appliance tools. In this paper, it is understood that, the Marshall Plan is an outcome of the dynamics of capital internationalisation and policies suggested by Modernism Theory occured after Second World War. The result related to the Turkey practice, is that Marshall Plan is a factor which prepares the transformation conditions from commercial capital accumulation to the industrial capital accumulation.