The issue of identity in reconstruction process of post-war Bosnia and Herzegovina
Savaş sonrası Bosna-Hersek'in yeniden yapılandırılması sürecinde kimlik meselesi
- Tez No: 207436
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY GÖKSU ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalısmada 1992-1995 yılları arasında Bosna-Hersek'te yasanan savas sonrasında kurulan devletin problemleri ve etnik kimligin aldıgı yeni boyut, çok etnili toplumlarda çatısma yönetimi teorileri ve Bosna-Hersek'in tarihindeki önemli noktalar göz önünde bulundurarak analiz edilmeye çalısılmıstır. Bosna-Hersek'te yasayan üç etnik grup - Bosnaklar, Sırplar ve Hırvatlar- arasında 1980'lerin sonunda belirginlesen milliyetçiliklerin 92-95 savasıyla patlak vermesi ve savasın büyük kayıplara yol açmasından sonra Dayton Barıs Antlasması Bosnak-Hırvat Federasyonu ve Sırp Cumhuriyeti'nden olusan bir Bosna-Hersek devleti kurdu. Ancak koalisyonel demokrasiye dayalı olarak kurulan bu devlet mevcut etnik bölünmeleri daha da kuvvetlendirmis ve liberal demokrasilerin bir geregi olarak görülen sivik kimlige dayalı bütün bir Bosna-Hersek devleti kurma idealini gerçeklestirememistir. Bosna- Hersek'te yasayan üç etnik grup da bütün bir Bosna-Hersek devletine siyasi anlamda baglılık duymamaktadır. Bosna'nın bugünkü sorunlarının nedenlerini anlayabilmek için akademik çevrelerde etnik çatısmalara genel anlamda nasıl yaklasıldıgını ve Bosna-Hersek'in tarihsel gerçekliklerinin bu yaklasımlarla ne derece sınırlanabilecegini incelemek gerekmektedir. Bundan sonra savas sonrası devletin etnisiteye dayalı yapılanması, bunun yarattıgı sonuçlar ve Bosna-Hersek toplumundaki egilimler dikkate alınarak bütün bir degerlendirme yapmak mümkün olmaktadır. Bu degerlendirme sonucunda Bosna-Hersek için belirsiz bir gelecegin var oldugu ve anayasa degisiklikleri gibi teknik düzenlemelerle toplumu bütünlestirmenin kolay olmadıgı ortaya çıkmaktadır
Özet (Çeviri)
In this study, the problems of the state that was constructed after the war experienced in Bosnia-Herzegovina in 1992-1995 and the new dimension that ethnic identity gained were tried to be analyzed by considering theories of ethnic conflict management and important points of Bosnia?s history. After the nationalisms that were becoming salient in late 1980s among the three ethnic groups of Bosnia- Herzegovina - Bosniacs, Serbs and Croats- broke out with 92-95 war and the war caused great losses, the Dayton Peace Agreement constructed a state of Bosnia- Herzegovina comprised of Bosniac-Croat Federation and Serb Republic. However, this state that was arranged as a consociational democracy has further reinforced current ethnic divisions and failed on its ideal of construction of a unified Bosnia- Herzegovina based on a civic identity -as seen as a requirement for liberal democracies-. The three ethnic groups of Bosnia do not have an allegiance, politically, for a unified Bosnian state. To understand the reasons of current problems, there is need to analyze that how it is approached to ethnic conflicts in academic quarters and to what extent the historical realities of Bosnia can be restricted by these approaches. Then it is possible to make a whole evaluation by considering the ethnically-based structuring of post-war state, its consequents and tendencies in Bosnian society. As a result of this evaluation it is understood that there is an uncertain future for Bosnia-Herzegovina and it is not easy to integrate the segments of Bosnian society with some technical arrangements such as constitutional changes.