Bankacılık hizmetlerinin pazarlanmasında banka müşterilerinin tercihlerini etkileyen unsurlar
Factors that affect the choices of bank customers in marketing bank services
  1. Tez No: 207437
  2. Yazar: PERİHAN USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERCAN GEGEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ticari bankacılıkta bireysel pazarlamanın rolü üzerinde önemle durulmaktadır. Bankalar yeni müsteriler bulmanın yanı sıra var olan müsterilerinin devamlılıgını nasıl saglayacakları konusunda arastırmalar yapmaktadırlar. Müsterilerin beklentilerini anlamak ve müsteriler üzerinde talep olusturarak piyasanın kaymagını toplamak, müsterileri tanımayla mümkün olmaktadır. Bankacılık bir hizmet sektörü oldugu için, bu çalısmada hizmet konusunda kapsamlı bir sekilde yer verilmis, bireysel bankacılıkta hizmet ve hizmet pazarlamasına deginilmistir. Türkiye'de yasanan ekonomik krizlerin, bankacılık sektörünü olumsuz sekilde etkilemesi göz önünde bulundurularak, Türk Bankacılık Sektörü'ne genel olarak deginilmistir. Çalısmada banka bireysel müsterilerinin bir bankayı tercih etme sebepleri, bankalardan beklentileri ve bankalarla olan iliskilerini hangi sebeplerle bıraktıkları konuları arastırılmıs, arastırma sonuçlarına göre yorumlar yapılmıs ve önerilerde bulunulmustur
Özet (Çeviri)
Personal marketing within trade banking covers an essential role. Banks are eager to find ways to find new customers, while pursuing ways to keep the continuum of the customers? loyalty. Understanding the expectations of customers so as to get more share in the banking sector can be possible only through knowing customers? specifications. As banking is a services sector, this study focuses closely on services in detail, including services in and marketing of services in individual banking. State of banking sector, exposed to financial crises frequently and thus negatively affected, was also gone through.. The reasons that individuals have or develop to choose a bank to work with, their related expectations and their relations with banks ? including why they start or stop to work with them ? were analyzed in this dissertation as well. The deductions of and from this study were made both in line with literature review carried out through the study as well as a case study covering banks? customers in Istanbul, Turkey.