Vahye itirazlar (Furkan suresi örneği)
The objection of divine inspiration (the example of Surah Furkan)
  1. Tez No: 207438
  2. Yazar: ERKAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
slam vahiy temeline dayalı bir dindir. Bu sebeple slam'a inanmayanlar itirazlarını vahiyolgusuna yöneltmistir. Kur'an da indirilisinin baslangıcından itibaren bu itirazlara cevaplarvermistir. Furkan suresi, Kur'an'ın nüzul sıralamasında bu itirazları temel konu edinerek,sebepleriyle birlikte ele alıp cevaplar sunan ilk suredir. Bir peygamber olarak HzMuhammed'in özellikleri, vahyin imkanlılıgı ve vahyin gelis sekli, günümüz gayrımüslimlerinde oldugu gibi, Mekke müsriklerince de en çok itiraz edilen konulardı. Buitirazlar incelendiginde görülür ki onlar gerçek birer itiraz olmaktan çok mevcut dinidegerlerin degisimine karsı direnisin ileri sürdügü bahaneler tarzındadır ve sosyolojik vepsikolojik etkenlerden kaynaklanmaktadır. Furkan suresinde ve benzeri surelerde bu itirazlarave sebeplerine verilen cevaplar son derece etkili olmus, kıssa zamanda slam'a karsı direniskırılmıs ve itirazcılar slam'a dahil olmuslardır
Özet (Çeviri)
Islam is a religion which is based on divine inspiration. So, people who don?t believe slamobject to divine inspiration because they haven?t got belief. Since Koran had been sent, it hasanswered these objections one by one. The objection against divine inspiration, the reason ofobjection and answered which is given to all of these have investigated thanks to surahFurqan. Personality and qualities of the prophet Muhammad, contingency of divineinspiration, the coming shape of divine inspiration has been objected by polytheist of Makkahwho was the colbcutars of Islam. These objections wasen?t based on the right reasans,morever it was based on the resistance against change of existing holy belief. The reasans ofresistance was factors of sociological and psychological. It has been given various answersboth these objections and reasans in surah Furqan. These answers has had got great effects so,the resistance of Makkah has been finished and they have accepted to Islam.