Bootstrap yönteminin regresyon analizinde kullanımına ilişkin olarak türkiye inşaat sektöründe bir uygulama
An application of usage of bootstrap method in regression analysis in turkey's construction sector
  1. Tez No: 207452
  2. Yazar: PELİN ELİF AVŞAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. DİLEK ALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ülkemiz sınırları içindeki insaat sektörünün ve özellikle konut insaatının 1965-2005 yılları arasında alınan yapı ruhsat belgeleri ile gerçeklesmis olan yapı kullanma izin belgelerinin miktar ve özellik itibariyle genel bilgilerini içeren Türkiye insaat sektörü uygulaması yeniden örnekleme yöntemlerinden biri olan bootstrap yönteminin regresyon analizinde kullanımına iliskin olarak anlatılmıstır. Büyük populasyonlara ait örnek sayısının artırılması çok fazla zaman kaybına ve masrafa neden oldugu için populasyondan alınmıs mevcut veri setinde gözlemlerin yer degistirilmesi ile farklı veri setleri olusturulabilmektedir. Uygulamalı istatistikte kullanımı giderek artan bu yöntem yeniden örnekleme tekniklerinden biri olan Bootstrap Yöntemi olarak bilinmektedir. Yeniden örnekleme yöntemleri, zaman serileri, simulasyon teknikleri, tek ve çok degiskenli istatistik analizler ve regresyon analizi gibi pek çok alanlarda uygulanmaktadır
Özet (Çeviri)
Costruction sector in our country and especially the construction sector applications which includes the general information about the quantity and charcteristics of the authorization certificate in residence construction between 1965 ? 2005 is defined with the usage of the bootstrap method , which is a re-sampling method,in regression analysis. The raising of example numbers of populations cause time loss and expenditure, for that reason different data sets can be constituted by replacement with the samples in the observed data set, derived from population. In applied statistics this technique is called as Bootstrap Method. This method can be used in many areas like re-sampling methods, time series, simulation tecnics, statistic analysis with single and multiple variables and regression analysis.