Sünnette insan unsurunun değerlendirilmesi
The evaluation of the concept of human in Sunnah
  1. Tez No: 207453
  2. Yazar: HASAN YENİBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Tezimiz bir giris ile üç bölümden olusmaktadır: Birinci bölüm, ?Kur'an ve Sünnet'e Göre nsan? baslıgını tasımaktadır. Bu bölümde insanın yaratılıs özellikleri, insan psikolojisini etkileyen duygular ile insanın slam'a göre degeri, konumu ve sorumlulugunu inceledim. kinci bölüm, ?Peygamberimizin nsan Unsurunu Degerlendirmesi? ismini tasımaktadır. Bu bölümde, insana formasyon kazandırmanın önemini belirterek, Peygamberimizin bu konudaki fiilî uygulamalarını gösterdik. Peygamberimizin kabiliyetleri tespit edip degerlendirmesiyle ilgili bazı örnekler verdik. Hz. Peygamber, önce gerekli formasyonu kazandırmıs sonra istihdam etmistir. nsan istihdamında da belli prensiplere riayet etmistir. Biz bu prensipleri tespit etmeye çalısarak, Peygamberimizin insan istihdam ettigi sahaları da anahatlarıyla belirttik. Bu bölümde ayrıca, Peygamberimizin insan unsurunu verimli kullanmasıyla ilgili yöntemlerini anlattık. Üçüncü bölümde ise, ?Kisilik Tipleri ve Peygamberimiz'in Farklı Kisiliklere Yaklasımı? baslıgı altında mizaç, karakter, sahsiyet kavramlarını açıkladıktan sonra kisilik tipleriyle ilgili degisik görüslere yer verdik. Konumuzla ilgili bes tip tespit ettik. Bu tipleri de; arastırıcı tip, sûfî tip, girisimci tip, sanatçı tip, sosyal tip seklinde ifade ettik. Her tiple ilgili de, en belirgin iki veya üç yönünü ayrı ayrı olarak degerlendirdik. Arastırma, genel bir hülasa mahiyetindeki sonuç bölümüyle tamamlanmıstır
Özet (Çeviri)
There is one introduction and three chapters on the thesis. The title of the first chapter is ?Human according to Qur?an and Sunnah?. In this chapter I studied on the creation of the human; emotions which effect to the human psychology and the value, situation and responsibilities of the human in Islam. The title of the second chapter is ?Prophet Muhammad?s Evaluation of the Concept of Human?. In this chapter I showed the Prophet?s attitutes about the giving formations to the people and I gave some examples about how the Prophet discovered the abilities of the people around him and how he used thoses capabilities. The Prophet firstly gave the necessary formation for a person and then he charged this person. with a duty. In charging the people he established certain principles. I tired to find out those principles abd defined the basic areas where the Prophet assigned duties for people. Also in this chapter I explained the fruitful methods of the Prophet while entrusting duties for people. At the third chapter, under the title of ?Types of Personality and Prophet?s Approach to the Different Personalities?, I firstly explained the concept of temperament, character and personality and then I added the other opinions about the different personalities. I defined five different kinds of personality and named them as researcher, sufi, entrepreneur, artisan and outgoing. For each personality I indicated two or three basic characteristics. The research is completed with a summarizing part at the end.