Sünnette lider ve özellikleri
Leader and his properties in the sunna
- Tez No: 207703
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN AYVALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu arastırmada Sünnette lider ve özellikleri ele alınmıstır. Bu konuyu tercih etmemizinsebebi, liderlik kurumunun insanlık tarihi kadar eski olmasıdır. ?lk insan hayatının yeryüzündevar olmasıyla beraber liderlik de ortaya çıkmıstır. Ve tarihe bir göz atarsak, liderlik rolünügüçlü insanlar yürütmüstür. Ayrıca tarihin bazı dönemlerindeyse peygamberler bu rolüüstlenmistir.Son peygamber olarak gönderilen Hz. Muhammet de hem bir peygamber hem de birliderdi. Biz O'nun devlet baskanı ve ordu komutanı olarak uyguladığı liderlik özelliklerinitezimize toplamaya çalıstık.Arastırmamızın giris bölümünde, lider kelimesinin tanımı, lider türleri ve liderinözelliklerinin neler olduğunu inceledik.Birinci bölümde ?slam geleneğinde liderlik ve Hz. Muhammed'in Kur'ân da geçenözelliklerine isaret ettik.?kinci bölümde ise Hz. Peygamber'in baskan ve komutanlık sıfatıyla uyguladığı liderliközelliklerini toparlayıp güncellestirmeye çalıstık.Bu çalısma bir yüksek lisans tezi olduğundan kapsamı genis tutulmamıstır. Fakat aynıkonu bir doktora çalısmasında baskan, komutan, imam ve aile reisi olarak dört baslık altındadaha da genisletilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, leader and the features of leader in the sunnat was examined. Thereason of choosing this subject is that, institution of leadership has an old history as old ashistory of mankind. Because, by the creation of first humanbeing on the earth, leadershipoccured. And when we have a look to history, leadership role carried on by the powerfulpeople and also in some terms of history, prophets carried on this role.The last prophet Hz. Muhammed is both a prophet and a leader. In our thesis, we triedto gather his features of leadership which he applied both as a president and an armycommander.In the introduction part of the study, we examine the meaning of `leader? word, typesof leader and features of leader.In the first part, we attracted attention to leadership in the culture of Islam andfeatures of Hz. Muhammed in Quran.In the second part, we gathered information about leadership features which are Hz.Muhammed applied by the name of president and army commander. And we tired to updatethese features.This study is a master thesis. So that, its content is limitted. But the same subject canbe develop and examine under four subtitle as; president, army commander, imam and headof family in a doctorate study.