İran'daki Türk boyları ve boy mensubu kişiler (Safevî Dönemi I. Şah Tahmasb hâkimiyetinin sonuna kadar / 1576)
The Turkish tribes and their members in Iran (during the Safavid dynasty until the end of the reign of Shah Tahmasb I /1576)
  1. Tez No: 207462
  2. Yazar: BABAK JAVANSHIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET TAŞAĞIL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 928
Özet
Bu tez giriş ve 6 bölümden oluşturulmuş, Safevîler döneminde, I. Şah Tahmasb hâkimiyetinin sonuna kadar (1576) olan zaman kesitinde Türk boyları ve boy mensubu kişilerin değişik olaylardaki rollerini ele almaktadır. Çalışmada kaynaklar genellikle Farsça olmakla beraber, diğer dillerde olan kaynaklara ve araştırma eserlerine de başvurulmuştur. Bu kaynaklar; çalışmamızın başında sırası ile tanıtılmış bulunmaktadır. Çalışmamızda ayrıca Safevîlerin başından beri genel hatlarıyla tarihleri I. Şah Tahmasb döneminin sonuna kadar ele alınmıştır. Bunun yanı sıra Safevîlerin kökeniyle ilgili tartışmaların üzerinde durularak, kendi kanaatimizi de ortaya koymaya çalıştık. Tezde aydınlığa çıkarılmaya çalışılan bir diğer konu ise, Safevîlerin mezhep mensubiyetidir. Çalışmada konular objektiflik ölçüler göz önünde bulundurularak, olabildiğince gerçekler yansıtılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of an introduction, 6 sections and a conclusion and covers the influence and roles of the Turkish tribes and their members during the Safavid period of Iran till the end of the reign of Shah Tahmasp (till 1576). The resources used are mainly in Persian but also in other languages such as Turkish (Turkey), Turkish (Azerbaijan), Russian, English and German. The parts of the thesis can be described as follows: The reasons for choosing this subject and the methods used are explained in the introduction part. The first section involves the chronological list of the resources that contain the eastern, western and modern researches on Safavid history. The second section briefly introduces the genealogy and the forefathers (back to seven generations earlier) before Safavi order and the explanation of the history of the pre-state period via the important figures of the period. After them it be given the history of Shah I Ismail I (1501-1524) and Shah Tahmasp I mainly. The third section is about the analyses of the descendants of the Safavids. The fourth section examines the problems on the area of the Safavid memberships of the religious sects. The fifth section studies the ?Kizilba§? subject from different angles (the emergence, political, religious and tribal unity). In the sixth section involve the different Turkish tribes and the biographies and the roles of the important figures of these. This section contains the follow parts (the parentheses contain the number of the people that had a role in the Safavid history): Shamlu (21 people), Rumlu (12 people), Khinislu (2 people), Ustajlu (43 people), Chavushlu, Kangarlu (2 people), Bayramlu (2 people), Ekrami, Ordaklu, Karachorlu, Dulkadir (33 people), Evoglu, Afshar (22 people), Kachar (21 people), Karabaglu (2 people), Sar Kami§, Talish (8 people), Takalu (26 people), Karamanlu (2 people), Sheyhavand (6 people), Kipchak, Begdili, Hamidlu, Halach, Hazara, Turks of Khorasan, Adil-shahlar, Bozoklu, Kara Isali, Chigini (1 people), Kobiklu / Kopeklu, Dunbuli (1 people), Asayishoglu / Asayishlu, Turgutlu, Uzbek, Karakoyunlu / Baranlu, Chakirlu (1 people), Sa?dlu (4 people), Hacilu (3 people), Baharlu (3 people), Bayburtlu (1 people), Varsak (6 people), Karajadaglu (4 people), Akkoyunlu / Bayindir, Musullu (12 people), Purnak (4 people), Chepni (3 people), Bayat (3 people), Arabgirlu (1 people), Chagatay Turkman, Turkman and Yaka Turkman / Turkmans of Sayin Khani. The conclusion gives the analyses of the main parts of the subject and concludes the thesis.