Gençlik döneminde görülen bazı psikolojik belirtiler ve din eğitimi ilişkisi obsesif kompulsif belirti örneği
Psychological sings/symptoms to be seen in youth period and their relations with religion education -example of obsessive compulsive sing-
- Tez No: 207471
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN SUBHİ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Religion, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmanın amacı, bir takım olgusal değişkenlere göre, gençlik döneminde görülen Obsesif Kompulsif Bozukluğun, din eğitimi açısından değerlendirilmesini yapmaktadır. Araştırmanın teorik kısmını oluşturan birinci ve ikinci bölümde gençlik döneminde görülen temel gelişim özellikleri ve gençlik döneminde görülen bazı psikolojik belirtiler incelenmiştir. Araştırmanın uygulama kısmının yer aldığı üçüncü bölümde, alan araştırmasından elde edilen verilerin bulguları ve bu bulgulara ilişkin yorumlar yer almaktadır. Araştırmamızın evreni, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde 2006-2007 eğitim ve öğretim yılında devam eden gençlerden oluşmuştur. Bu evren içinden örneklem olarak tesadüfi yöntemle 571 öğrenci seçilmiştir. Araştırmada Kişisel Bilgi Anketi, Dînî Tutum Ölçeği ve Moudsley Obsesif Kompulsif Soru Listesi (Moudsley Obsessional-Compulsive Questionnaire- MOCO), kullanılmıştır. Örnekleme giren öğrencilerin çoğunluğunda Obsesif Kompulsif Patolojik düzeyin mevcut olduğu görülmüştür. Bununla birlikte cinsiyet, hayatın çoğunluğunun geçtiği yer, babanın olgusal durumu, dînî bilgi düzeyi, namaz kılma, tövbe etme, oruç tutma, Kur'an-ı Kerim okuma ve dînî inanç durumlarına göre Obsesif Kompulsif Belirti puan ortalamaları arasında önemli bir istatistiksel fark olduğu bulunmuştur. Obsesif Kompulsif Bozukluk bireyin yaşantısı içinde farklı şekillerde ortaya çıkabildiği gibi dînî düşünce ve davranışlarda da tezahür edebilmekte ve bireyde korku-endişeye sebep olabilmektedir. Olumlu bir din eğitimi için bu belirtilerin nedenlerinin bilinmesi ve önceden gerekli düzenlemelerin yapılması önemli görülmektedir. Bu çalışmada bu anlamda, Obsesif Kompulsif Bozukluk genel olarak ele alınmış ve yapılan alan araştırması ile bu belirti din eğitimi bağlamında incelemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to evaulate obsessive compulsive disorder to be seen in youth period according to some factual changeables in respect of Religion Education. In first and second sections, which formed theoretical part of our study, some essential developmental characteristics and some physcological disorders to be seen in youth period had been investigated. In third section which include practical part, findings of data acquired from area work and commentaries related with these findings was studied. Scope of our study is formed with youngs who continued in 2006-2007 Trainng-Education Years at Yüzüncü Yıl University of Van. 571 students had been chosen with casual method as examplary within this scope. As a personal information poll/survey, Religious Attitude/Manner Scale and Moudsley Obsessive Compuslive Question List (Moudsley Obsessional-Compulsive Questionnaire- MOCO) had been used. It has been seen that there are obsessive compulsive pathological level in most of students participate in scope. According to stuations like sex, place which most of life passed, factual stuation of father, religious information level, praying, repenting, fasting, reading Qur?an and religious belief, it had been found important statistic differences among obsessive compulsive Sign Point averages. As soon as obsessive compulsive disorder appears different types within life of individual, it appears in religious thought and manners too and conduce to fear and anxiety in individual. Recognizing of reasons of this signs and making necessary/needed arrangements at first/beforehand had been seen as very important for possitive religious education. In this study, in this meaning, obsessive compulsive disorder is investigated generally and this sign is researched with an area work in respect of religion education.