Compensation management and an application sample in finance sector
Ücret yönetimi ve finans sektöründe bir uygulama örneği
  1. Tez No: 207482
  2. Yazar: HAMİT EROL GÖNÜLDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Ücret ve ücretin belirlenmesi; işçi, işveren, sendikalar ve hükümet gibi bir çok kesimi ilgilendirmekte, aynı zamanda ekonomik, sosyal, örgütsel ve bireysel bağlamda bir çok etkileri olmaktadır. Temel anlamda ekonomik açıdan, ücret çalışanın gelir kaynağını oluştururken, işveren açısından ise gider teşkil etmektedir. İşletme yönetimi açısından; kaliteli çalışan bulma, elde tutma, verimliliği arttırma, motivasyonu ve iş tatminini sağlama bakımından dikkate alınmaktadır. Bu çok yönlülüğü işletme amaçlarına ulaşmadaki önemini ortaya çıkarmakta ve ücret yönetiminin stratejik bir alan olarak işletme yönetimlerine dahil edilmesini gerekli kılmaktadır
Özet (Çeviri)
Pay and determination of pay interest many sides such as employee, employer, union and government and have influences economical, social, organizational and individual. On the part of employee, pay constitutes income and source of living and on the other part it is a cost for employer. It is taken into account in the sense of attracting and retaining qualified employees, increasing productivity, providing motivation and job satisfaction for business management. This multilateral feature brings into light its significance and necessitates compensation management to be included in business management as a strategic area.