4949 sayılı kanunla yapılan değişiklikler ışığında icra iflâs hukukunda tasarrufun iptali davaları
Bankruptcy and execution trials considering amendments made by the law numbered 4949
- Tez No: 207489
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET KÂMİL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Tasarrufun iptali davaları, icra aracılıgıyla alacaklarını elde etmek isteyen alacaklıların çok sık basvurdukları bir hukuksal imkândır. Bu nedenle, bu kurumun titizlikle incelenmesi gerekmekte ve bu kurumda kanun koyucunun yaptıgı degisiklikler, büyük önem tasımaktadır. Tasarrufun iptaline iliskin hükümler K m. 277 vd'da yer almaktadır. 4949 Sayılı Kanun ile 2003 yılında K m. 280'de bazı degisiklikler yapılmıstır. Bu çalısmamızda, tasarrufun iptali davaları, yapılan degisiklikler ısıgında ele alınmıs olup, ilk bölüm 4949 Sayılı Kanun ile degisiklige ugramamıs olan hükümlerin incelenmesine ayrılmıs, ikinci bölümde ise degisiklige ugrayan hükümler incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Cancellation of Possession trial is a legal right commonly used by payees demanding their credits by execution. Therefore, this institution needs to be analyzed carefully and amendments made by legislatives are of great importance. Sentences about cancellation of possession are included in K item 277. In 2003 with the Law numbered 4949, amendments have been made in K item 280. In this study, cancellation of possession trials were discussed considering these amendments; in the first part, sentences that did not change with the Law numbered 4949 were analyzed and in the second part, sentences changed after the amendment were analyzed