The emergence of cyprus problem 1945-1954
Kıbrıs sorununun ortaya çıkışı 1945-1954
  1. Tez No: 207490
  2. Yazar: BARIŞ GÖRGÜÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez Kıbrıs Sorunu'nun uluslararası bir mesele olarak ortaya çıkısına odaklanarak bu alandaki küçük bir boslugu doldurmayı amaçlamaktadır. Genelde kıbrıs Sorunu hakkında bir seyler söylemeye adanmıs eserlerin hemen tümü bizim inceledigimiz 1945?1954 sürecine yeterli ilgiyi göstermemislerdir. Bu sürecin önemi Türkiye'nin akademik ve diplomatik çevrelerince yeterince anlasılamamıstır. Sasırtıcıdır ki ngilizcede bizimde genis bir sekilde faydalandıgımız pek çok yaralı kaynak mevcuttur. Birbirini takip eden dıs isleri bakanları CHP'den Necmettin Sadak ve DP'den Fuat Köprülü Kıbrıs hakkında benzer seyleri (?Türkiye için Kıbrıs diye bir mesele yoktur?) söylemislerdir. Biz onların bu sözlerinde samimi mi yoksa konu hakkında baska fikirlere mi sahip olduklarını bulmaya çalıstık. Kıbrıs'ın kaderi ile farklı nedenlerle ilgili tarafların durusları verilerek uluslararası bir bakıs açısı ortaya konulmaya çalısılmıstır. Bunlar Britanya, ABD, Yunanistan ve dogal olarak Türkiye'dir. Adadaki Türk ve Rum toplumlarının durusları anavatan kabul ettikleri ülkelerin bölümlerinde incelenmistir.
Özet (Çeviri)
This thesis is aimed to fulfil a small gap for the history of the Cyprus Question by concentrating on the very emergence of it as an international issue. Generally almost all the works dedicated to say something about the Cyprus Question are failed to put enough emphasis on the term we focused i.e. 1945-1954. The importance of the period could not adequately understand by the academic and diplomatic circles of Turkey. Surprisingly there were so many fruitful sources in the English language which we widely benefited. As the succeeding foreign ministers of Turkey Necmettin Sadak from Cumhuriyet Halk Partisi (CHP/Republican People?s Party) and Fuat Köprülü from Demokrat Parti (DP/Democrat Party) used the identical words about Cyprus as ?there is no Cyprus Question for Turkey?. We tried to find out whether they were sincere in their words or had other views about the issue. An international spectrum was tried to be given by the positions of interested parties on the fate of Cyprus with different reasons. Those were Britain; the USA, Greece and naturally Turkey. The positions of the Turkish and Greek societies on the island, dealt within their mother countries? chapters.