Kar amaçsız işletmelerde (Dernekler ve vakıflarda) bağımsız denetim
Nonprofit organizations? (For foundations and assurances) Audit
  1. Tez No: 207488
  2. Yazar: DENİZ TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN CÖMERT DOYRANGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzde sosyal dayanısma, yardımlasma, demokrasi, insan hakları ve kamuçıkarını koruma amacı ile faaliyette bulunan sivil toplum örgütleri, ülkelerin kalkınmasınakatkıda bulunan en önemli unsurlar olarak kabul edilmektedir. Pek çok ülkede oldugu gibiülkemizde de mevcut olan bu örgütlerin daha çok vakıf ve dernek hukuki kimligiyleörgütlendigini görüyoruz. sletmecilik yazınında kar amacı gütmeyen isletme olarakadlandırılan bu örgütlerin toplum çıkarına hizmet edecek sekilde faaliyette bulunmalarınedeniyle tabi oldukları mevzuat çerçevesinde hukuki, mali ve ekonomik denetimleri sözkonusudur. Denetimin kapsamı ülkeden ülkeye farklılıklar göstermektedir. Ülkemizdefaaliyette bulunan kar amaçsız örgütlerde denetimler vergisel avantajlara sahip olmalarınedeniyle mali nitelikte amaca uygunluk denetimleri seklinde yapılmaktadır. Toplumsalhizmet vermelerine ragmen bu tip kuruluslarda bagımsız denetim hiç bir mevzuattaöngörülmemektedir. Oysa bu kurulusların düzenledikleri mali tabloların, güvenilirligikonusunda güvence verecek nitelikte bir denetimden geçirilmis olarak kamuya açıklanmasıkurumsallasma açısından oldukça önemli bir konudur. Kar amaçsız isletmelerin maliraporlarının düzenlenmesi kar amaçlı sirketlere göre farklılıklar gösterir. Süphesiz bu farklılıkbunların bagımsız denetiminde de söz konusudur. Bugüne kadar ülkemizde epey ihmaledilmis bir konu olması sebebiyle tezimizde kar amaçsız örgüt tiplerinden vakıfların vederneklerin bagımsız denetimi ele alınmıs bu konudaki yasal düzenlemeler, teorik esaslar veuygulamadaki eksiklikler birlikte degerlendirilerek; bagımsız denetimin nasıl olması gerektigiortaya konulmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Non-Governmental Organizations which to be founded for purpose of socialsolidarity, democracy, human rights and protection of public interest were accepted as themost important items contributed to countries? development. As in most of countries, there arelots of non-governmental organizations in Turkey and most of them was organized asfoundation or association. These organizations known as nonprofit organizations inmanagement literature were audited for economic, legal and financial according to legislationbecause of their establishing aim, to serve public interest. Audit scope become different forevery countries. Audits of organizations working in our country were done for testingcompliance with financial purpose because of these organizations have tax advantages.Altough these organizations serve to public interest, independent auditing for them waspredicted in no law or arrangement. However, it is important subject for institutionalization,so these organizations? financial statements should be audited by the independent auditors.Preparation of nonprofit organizations? financial reports is different from other organizations?.This difference is effective in independent auditing too. Because of this situation wasdisregarded until now in Turkey, nonprofit organizations? independent auditing has beenundertaken in our thesis. Standard independent auditing for nonprofit organizations isexplaned by appraising legal arrangement, theoretical basis and deficiency in practises.