Bir ürün ve toplumsal bütünleşme aracı olarak modern kent karnavalları ve Türkiye'deki örneklerde görülen uygulama farklılıkları
Modern urban carnivals as a product and a social integration device and the practical differences between the examples in Turkey
  1. Tez No: 207500
  2. Yazar: SELİN YURDAKUL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURÇAY TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Son yıllarda dünyanın çesitli bölgelerinde içinde bulunulan, toplumsal, ekonomik ve kültürel durumda kendine belli noktalarda yeni islevler bulan ve bu çerçevede bazı benzer özellikler gösteren festival, senlik, karnaval gibi isimlerle düzenlenen etkinlikler çogalmaya baslamıs ve sayılardaki bu artıs bugüne kadar sürmüstür. Türkiye'de de özellikle 1980'lerden sonra benzer bir ilgi ortaya çıkmıs, her kent, kasaba, ilçe ya da kurum kendi festivalini, senligini, bazen de karnavalını düzenlemeye baslamıstır. Karnaval çesitli alanlarda yasanan degisikliklerin bir sonucu olarak önemli dönüsümlerden geçmis, bu dönüsümler sonucunda bugünün dünyasında da kendine bir yer edinmis, belli islevlere sahip olmustur ve bu islevselligi çogunlukla kendine has belli özelliklerinin birlikte bulunması ve çalısmasıyla gerçeklesmektedir. Ancak bunların Türkiye'deki örneklerinde bazı farklılıklar görülmektedir. Bu çalısmanın yapılmasının temel nedeni dünyada oldugu gibi Türkiye'de de sayıları hızla artan senlik, festival ve karnaval etkinliklerinin temel özelikleri açısından dünyadaki örneklerinden farklılastıgı noktaların ve bunların nedenlerinin ele alınması ve dolayısıyla karnavalların bugünün Türkiye'sinde sahip olabilecegi etkilerin öne çıkartılmasıdır.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been a rapid increase in the number of festival or carnival events which have found a new place for themselves and developed new functions, in today?s social, economic and cultural situation. Especially after 1980?s a similar increase and interest in these events has also developed in Turkey and almost every city or town have begun to organize their own festivals and carnivals. Carnival events today, have gone through comprehensive transformations as a consequence of the alteration in different areas after modernization and developed new functions that are suitable with today?s situation. And the functionality of these events depends especially on preservating and maintaining the characteristic features of carnival events. But the festival events in Turkey shows some differences on this issue. The most important motive of this study is to compare festival and carnival events according to the fundamental features of these events and to point out the differences and the reasons of these differences.