Vadeli işlem sözleşmeleri kullanımına dayalı korunma stratejileri
Hedging strategies using futures
- Tez No: 207509
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT AYPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Genellikle gelişmekte olan vadeli işlem piyasalarında etkin korunma yapabilmek mümkün değildir. Bu tür piyasalarda korunma etkinliği düşüktür. Bunun temel sebebi, bu tür piyasalarda vadeli işlem sözleşmelerinin daha çok arbitraj ve spekülatif amaçlı kullanılmasıdır. Çalışmada Türk Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'ndaki döviz vadeli işlem sözleşmeleri 2005-2006 dönemi itibariyle incelenmiştir. Literatürde ifade edilen baz doğrultusunda yapılan hesaplamalarda, Türk USD döviz vadeli işlem sözleşmeleri ile etkin korunma yapılamadığı sonucuna ulaşılmıştır. Buna karşın, gecikmeli baz kavramı ortaya atılmış ve 1 gecikmeli korunma ile Türk USD döviz vadeli işlem sözleşmeleri kullanımına dayalı etkin korunma yapılabileceği bulunmuştur. Buna göre Türk USD vadeli işlem sözleşmelerinde korunma vadesi başında pozisyon alan kişi, korunma vadesinden 1 gün önce korunma pozisyonunu kapayarak ve korunma vadesinin sonunda spot piyasada işlem yaparak etkin korunma gerçekleştirebilecektir
Özet (Çeviri)
In general, effective hedging is not possible in emerging future markets. In these markets the hedging effectiveness is low. The main reason for this is, futures are more often used by arbitrageurs and speculators in emerging future markets. In this study, the currency futures in Turkish Derivatives Exchange were examined for the period of 2005-2006. Calculations done according to basis which is expressed in literature, it was understood that effective hedging has not been done with Turkish USD currency futures. On the other hand, the delayed basis concept was suggested and, it was found that effective hedging with Turkish USD currency futures can be done by 1 delayed hedging. Accordingly, the hedger can make effective hedge with Turkish USD currency futures by simply takes a futures position at the beginning of the life of the hedge, closes out the position one day before from the end of the life of the hedge and, make transactions in spot market at the end of the life of the hedge.