Ulus-devlet
Nation-state
  1. Tez No: 207515
  2. Yazar: YUNUS ALİ DAĞBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. EMİN ARTUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezde çalısma konusu ?ulus-devlet? olarak belirlenmistir ve bu çalısma giris, modern devlet; ulus-devletin mesruiyeti, ?devlet? ve ?ulusçuluk? anlayısı, kimlik vatandaslık ve öteki ile sonuç olmak üzere bes ana baslık altında toplanmıstır. Konuya ilk olarak, ?ulus-devlet?in mesruiyet kaynagı olan ?ulus? nedir sorusu irdelenerek baslanmıstır. ?Ulus? kavramı da, ?ulus? kavramının hukukiligi, ?ulus? kavramının siyasallıgı ve iktidar, ?ulus?un dogallıgı ve ?ulus?un modernligi seklinde dört alt baslık altında incelenmis ve degerlendirme ile bu ana baslık neticelendirilmistir. ?Devlet? ve ?ulusçuluk? anlayısı, ana baslıgı altında ilk olarak ?devlet? nedir sorusu irdelenmeye çalısılmıs ancak baslı basına tez konusu olabilecek bu baslık ayrıntıya girilmeden gerekli oldugu kadarı ile ele alınmıstır. Daha sonra ?ulus-devlet? tipolojisi temel unsurları ve yapısal çerçevesiyle belirleme çabası kaçınılmaz olarak ?ulusçuluk? anlayısının netlestirilmesini gerekli kılmıstır. ?Ulus-devlet?in dolayısıyla da ?ulus?un ?ulusçuluk? kanalıyla bireylere kaçınılmaz bir sekilde dayattıgı kimlik ve vatandaslık statüsü ve neticesi olan ?öteki? konusu da ele alınarak bu tez tamamlanmıstır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis was determined as the `?nation-state?? and was assembled under five main headings; preamble, modern state, legitimation of the nation state, comprehension of `? state?? and `?nationalism??, identity citizenship and the other one and conclusion. The subject was first started by explicating the question of the definition of the `?nation?? which is the source of the legitimation of the `?nation state??. The concept of `?nation?? was explicated under four subheadings, legality of the concept of nation Political of the concept of nation, natural state of the nation and modernity of the nation and this main heading was concluded with the evaluation. It was tried to explicate the question of `? what is state?? under the main heading of Comprehension of `? State?? and `?Nationalism??. However this subject, which can separately be the subject of another thesis, was discussed as much as necessary without going into details. Later the effort of identifying the typology of `?nation state?? with its essential elements and structural frame has inevitably brought the necessity of clarifying the comprehension of `?nationalism??. This thesis was concluded by discussing the subject of `the other one?? which is a statute and consequence of identity and citizenship imposed by the `?nation state?? accordingly by the `?nation?? through `?nationalism??.