EFQM mükemmellik modelinde süreç yönetim sistemi ve başarı faktörleri üzerine SKF Türk işletmesinde bir araştırma
A case study in SKF Turkish company concerning process management system and success factors of achievement in EFQM excellence model
  1. Tez No: 207520
  2. Yazar: MELTEM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OLCAY BİGE AŞKUN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Günümüzde küresellesme sonucu dogan rekabet ve müsteri beklentilerindeki sürekli degisim isletmelerin daha yalın, esnek, hızlı, müsteri ve sonuç odaklı olmasını gerektirmistir. Bu dogrultuda isletme çabalarının odagı, süreçler olmustur. Süreçler müsteriye deger yaratan birbiri ile iliskili faaliyetler dizisidir ve ise süreçler açısından bakılması müsteri açısından bakıstır. Bu nedenle isletmeler hem süreçlere odaklanıp, müsteri ihtiyaç ve beklentileri dogrultusunda onları sürekli iyilestirerek ve farklı kılarak rekabet avantajı saglamak hem de isletmede yürütülen faaliyetlere fonksiyonlardan bagımsız, bütünsel ve sonuç odaklı bakabilmek için süreç yönetimine yönelmistir. Konun önemi dogrultusunda ?EFQM Mükemmellik Modeli'nde Süreç Yönetim Sistemi ve Basarı Faktörleri Üzerine SKF Türk Isletmesi'nde Bir Arastırma? adlı tez çalısmasında, süreç yönetimin bir süreç iyilestirme projesi olmaktan çıkıp kurum kültürü haline gelmesi için gerekli kurumsal alt yapı unsurları ve basarı faktörlerinin neler oldugu, EFQM Mükemmellik Modeli'nden hareketle performans sistem yaklasımı içinde anlatılmıstır. Son olarak da toplam kalite yönetiminde saglamıs oldukları basarılarıyla dikkati çeken SKF Türk Isletmesi'nin bu konudaki uygulamaları incelenmistir.
Özet (Çeviri)
The businesses in the contemporary world has to follow more pure, flexible, fast, consumer and result centered methods due to the hard competition and continues change in the consumer expectations resulting from globalization. In this sense, the focus of businesses has been the processes. Processes are composed by a series of relations which create values for the consumers. For that reason, evaluating an issue from the perspective of processes means to evaluate the issue by the perspective of consumers. The companies have tended getting competitive advantages by focusing processes, improving and diversifying them in the terms of customer needs and also tended process management in order to carry out the business activities as holistic, result centered and independent from functions. In this study, carried out by the title of A Case Study in SKF Turkish Company About Process Management System and Factors of Achievement in EFQM Excellence Model, the necessary institutional infrastructures and factors of achievement to make process management an institutional culture rather than stressing it into the orders of project of process amendment, are explained by using the Performance System Approach in the light of EFQM Model of Excellence. Finally, the related studies of SKF Turkish Business Institution who draws attention by its successes on total quality management are investigated in this study.