EFQM mükemmellik modelinde süreç yaklaşımı ve Vitra'da uygulaması
  1. Tez No: 101665
  2. Yazar: FİLİZ TÜMER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU efqm mükemmellik modelinde süreç yaklaşimi ve vitra' da uygulamaları Filiz TUMER İşletme Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2001 Danışman: Prof.Dr. Mehmet Şahin Değişimin sürekliliği ve beraberinde getirdiği etkiler, toplumsal sistemler ve toplumsal sistemlerin bir alt sistemini oluşturan işletmeler için de kaçınılmaz olmaktadır. Globalleşme, yok edici rekabet, bilgisayar ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler; bilgi toplumuna geçiş ve insanın bir rekabet unsuru olarak ele alınması, günümüzün iş dünyasını şekillendirirken, işletmelerin de sürekli olarak değişmelerini getirmiştir. Bu çok yönlü değişim süreci, işletmelerin üretim ve hizmet gibi hayati sistemlerini etkilemiş ve kuruluşların, değişimin ötesine geçebilmeleri ve öncü kuruluşlar olabilmeleri için bu sistemlerin esnek ve dinamik nitelikler kazanmalarını gerektirmiştir. Günümüzde kuruluşlar, kendilerini diğer kuruluşlardan ayıran temel faktörün mükemmellik yolunda gösterdikleri başarı olduğuna inanmaktadırlar. Kuruluşların başarılı olabilmeleri için öncelikle olayları sistematik bir yaklaşımla değerlendiren bir yönetim sistemi kurmaları gerekmektedir.Bu açıdan bakıldığında EFQM Mükemmellik Modeli, kuruluşlara özdeğerlendirme vasıtasıyla, mükemmelliğe giden yolun neresinde olduklarını gösteren, kuruluşun güçlü ve zayıf yönlerinin ve darboğazlarının belirlenmesinde yol gösteren ve uygun çözümle sunan, pratik ve stratejik açıdan önemli bir araç olarak değerlendirilir. EFQM Mükemmellik Modeli' nde sürekli öğrenme, yenilikçilik ve iyileştirme gibi kavramların yer alması, kuruluşların performanslarında bilgi birikiminin önemini ortaya koymaktadır. Bilgi birikiminin sağlanmasında sürekli olarak araştırmak, öğrenmek, yenilikçi olmak, sürekli iyileştirme yapmak, bilgi ve deneyimleri paylaşma kültürüne sahip olmak, örgütsel öğrenmenin tam olarak gerçekleşebilmesi için temel gereklerdir.HI İş sonuçlarında, mükemmelliğe ulaşabilmek; müşteri tatmini ve toplum üzerindeki etki konularında başarılı olabilmek ile politka ve stratejilerin, çalışanların, kaynakların ve süreçlerin liderlik anlayışıyla yönetilmesine bağlıdır. Bu çalışma ile, EFQM Mükemmellik Modeli' nin tanınması açısından 9 kriter incelenerek, son yıllarda iş yaşamının güncel konularından biri haline gelen“Süreç Yönetimj”nin değerlendirildiği 5. kriter olan“SÜREÇLER”kriteri büyüteç altına alınmıştır. Süreçler kriterinde esas alman noktalar; kuruluşlarda süreçlerin yönetimi, süreçlerin performansının ölçümlemesi, süreç geliştirme / iyileştirme çalışmalarıdır. Uygulama alanı olarak ta, Eczacıbaşı Vitra Tesisleri seçilmiş ve kuruluştaki“Süreç Yönetimi”çalışmaları, uygulamaları incelenerek bu çalışmaya yansıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The continuity of change and its effects become inevitable for both the social systems and the companies that consist the sub social systems. While globalization, the wiping put competition, the development occurring in computer and communication technologies, passing to information society and perceiving human as a competition element are shaping the business world, they also change the companies continuously. This multi way change process affects the companies' vital systems like production and service and requires gaining flexible and dynamic attributes for foundations to pass to further side of change and to be the leader foundations. Nowadays, foundations believe the main factor that separates itself from the other ones is the success that is gained in the excellence way. Establishing an administration system that evaluates the conditions in a systematic approach is formerly needed for foundations to be successful. In this aspect, EFQM Excellence Model is appraised as an important tool in the practical and strategic aspect that shows where they are in the excellence way, guides to determine the strong and the week sides and the problems, and submits convenient solutions. In EFQM Excellence Model, taking part of the concepts like continuous learning, revolutionary, improvement brings up the importance of the backlog of the information in foundations performance. In ensuring the backlog of the information, searching continuously learning, being revolutionary, improving continuously, having the culture of the knowledge and experience are the main needs to perform the organizational learning completely. In the business results, reaching to excellence depends on satisfying the customers, succeeding in the topics about the effects on society and administrating politics, strategies, employees, sources and processes. With this study, while searching the 9 criteria to introduce EFQM Excellence Model, the 5. criterion that is“PROCESSES”criterion, which the Process Management, that is actual topic for the world business in last years, is evaluated, is searched. The main points in processes criterion are the process management in foundations, to value the performances of the processes, studies of the process development / improvement. Eczacıbaşı Vitra Foundation is selected for application area and by searching the result of the“Process Management”studies and applications, they are reflected to this study.